Османи оствари телефонски разговор со рускиот МНР Лавров

1 min read

рекламаМинистерот за надворешни работи Бујар Османи, во својство на Претседавач со ОБСЕ, оствари телефонски разговор со министерот за надворешни работи на Руската Федерација, Сергеј Лавров.

На разговорот, министерот Османи се осврна на предизвиците во регионот на ОБСЕ и ја повтори приврзаноста на Претседавањето на Северна Македонија кон почитување на темелните принципи и заложби на ОБСЕ. Во тој контекст, уште еднаш ја потенцираше неопходноста од прекин на агресијата, повлекување на руските воени сили од Украина и почитување на суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина.

реклама

Во продолжение, министрите Османи и Лавров разменија мислења за најактуелни прашања поврзани со функционирањето на ОБСЕ.

рекламаПретходно

Бреидаблик пред полни трибини ќе ја пречека Струга на реваншот во Исланд

Следно

Збирката ФОНД 580 „Браќа Манаки-Битола 1853-1964“ е прогласена за културно наследство од особено значење, поткатегорија исклучително значење

Latest from Blog