Најбогатиот човек на светот изгуби над 10 милијарди евра за еден ден

1 min read

Акциите на компанијата „Луј Витон“ паднаа за 5 отсто, а на компанијата „Керинг“, сопственик на Гучи, за 2,97 отсто

Најбогатиот човек на светот, сопственикот на францускиот производител на луксузни стоки ЛВМХ, Бернард Арно, изгубил 10,39 милијарди евра за еден ден, пишуваат медиумите. Арно, наводно, ја изгубил таа сума во вторникот по значителниот пад на цените на акциите.

Берзите во САД бележат пад, а загуби особено бележи секторот на луксузни производи. Акциите на компанијата „Луј Витон“ паднаа за 5 отсто, а на компанијата „Керинг“, сопственик на Гучи, за 2,97 отсто. Пазарите се загрижени поради несигурната побарувачка за луксузни стоки во САД.

Бернард Арно и понатаму е најбогатиот човек на светот, а неговото богатство се проценува на 178,12 милијарди евра. Разликата меѓу него и вториот најбогат човек во светот, шефот на Тесла и Твитер, Илон Маск, се намали на 11,13 милијарди евра.

Фото: EPA/MARTIN BUREAU / AFP POOL MAXPPP OUT

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Алтун: Туркије никогаш нема да направи компромис во борбата против тероризмот

Следно

Барселона двапати по ред загуби во Ла Лига за прв пат од 2021 година

Latest from Blog