Кој е за европската агенда, а кој го гази достоинството на народот – власта и опозицијата и денеска се расправаат за уставните измени

1 min read

Кој е за „европската агенда“, а кој „го гази достоинството на надорот“ – уставните измени и денеска се тема во партиските соопштенија. СДСМ бара од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христија Мицкоски, да ги поддржи уставните измени и со тоа да покаже дека навистина е за европската агенда, додека ВМРО-ДПМНЕ повторува дека нема да дозволи уставни измени под бугарски диктат

Насилните обиди на власта да направи уставни измени удираат во ѕид. ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи уставни измени под бугарски диктат кои немаат врска со Копенхашките критериуми и се газење на достоинството на својот народ. Ова денеска го соопштија од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

„Македонија бара фер шанса како и сите останати земји кои пристапувале кон ЕУ, а не преговори обременети со историски наративи и притисоци. Македонија бара институционални европски гаранции дека европскиот пат ќе биде предвидлив, а не подвижна цел која постојано ќе ни бега заради апсурдни ретроградни барања на Бугарија“,

велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Обвинуваат дека власта ниту кога преговарала ниту кога прифаќала не изградила национален и државен консензус. Сметаат дека сега целта е да се наметне свршен чин кој Македонија треба да го прифати беспоговорно.

„Оваа власт пропушти толку многу подадени раце од ВМРО-ДПМНЕ. Пропушти толку шанси да избори подобри позиции за Македонија. Сега преостанува само што побрзо да го стават ова прашање на пленарна седница и да се соочат со реалноста дека немаат ниту мнозинство. После тоа следен логичен чекор ќе бидат избори“,

додаваат од партијата.

Возвратија од владејачкиот СДСМ барајќи од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христија Мицкоски, „да ги поддржи уставните измени и со тоа да покаже дека навистина е за европската агенда“.

„Сите услови што Христијан Мицкоски ги постави за ДПМНЕ да поддржи уставни измени, се исполнети. Министрите од редовите на ДУИ поднесоа оставки кои ќе се ефектуираат откако ќе бидат усвоени уставните измени и со тоа се исполнува условот на Мицкоски за учество во Влада без ДУИ“,

велат од СДСМ.

Од партијата посочуваат дека уставните измени се јавно достапни и за нивната содржина никој не е против, како што потенцираат, вклучително и Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ.

„Со измените на Уставот се забрзува процесот на интеграција во ЕУ, но истовремено се задржува примарната уставотворност на македонскиот народ и се става крај на тезата ‘еден народ две држави’ што со децении ја промовираат одредени туѓи центри. Мицкоски има шанса макар еднаш да се престрои на страна на државните и национални интереси“,

сметаат во партијата.

Оттаму додаваат дека ако навистина се грижат за интересите на државата и за европската агенда, тогаш Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ќе дадат поддршка за измените на Уставот.

ИЗВОР: 360stepeni.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Претходно

Што ги тера Русите да се борат?

Следно

Со хеликоптер пренесен бугарскиот навивач кој беше прободен со нож за време на натпреварот Левски – Шкупи

Latest from Blog