Јужна Кореја: Бројот на жртвите од поплавите и свлечиштата се зголеми на 49

1 min read

ИСТАНБУЛ (АА) – Бројот на загинати од поплавите и свлечиштата предизвикани од дожд во Јужна Кореја се искачи на 49, а над 10.000 луѓе се пренесени во побезбедни области, соопшти денес Централниот штаб за катастрофи и безбедносни контрамерки, јавува Анадолу.

Дождот зафати делови од Јужна Кореја, вклучително и главниот град Сеул, од минатата недела. Југоисточната провинција Северен Ѓеонгсанг беше тешко погодена, со досега 19 пријавени жртви, објави сеулската новинска агенција Јонхап.

Екипите за пребарување и спасување продолжија да извлекуваат тела, а десетици други се повредени.

Властите пронајдоа и тела во потопен автобус.

Многу возила и подвозници сè уште се поплавени, а властите стравуваат дека „жртвите може да се зголемат“, објави новинската агенција Сурвиворс.

Работниците и спасувачите ја продолжуваат операцијата за одведување на водата и потрагата по преживеани.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

САРА КЛИМОСКА НАГРАДЕНА ЗА „КАЈМАК“ НА МАНЧЕВСКИ, ВО АВГУСТ АМЕРИКАНСКА ПРЕМИЕРА

Следно

Влаховиќ доби страшна закана: Ако дојдеш ќе ти отсечеме три прста

Latest from Blog