(ФОТО+ВИДЕО) Пендаровски пристигна во Пустец, добредојде му посака албанскиот претседател Бегај

1 min read

Шефот на државата и првата дама беа пречекани во центарот на Пустец од страна на албанскиот претседател Бајрам Бегај и неговата сопруга Арманда Бегај. Во чест на посетата на двајцата претседатели, потоа следуваше церемонија за добредојде проследена со кратка културно-уметничка програма во изведба на локални уметници

Претседателот Стево Пендаровски, во придружба на сопругата Елизабета Ѓоргиевска, утринава пристигна во Општина Пустец во рамки на еднодневната посета на Република Албанија.

Фото: „360 степени“

Шефот на државата и првата дама беа пречекани во центарот на Пустец од страна на албанскиот претседател Бајрам Бегај и неговата сопруга Арманда Бегај, како и од градоначалникот Пали Колефски и локалните власти.

Фото: „360 степени“

Во чест на посетата на двајцата претседатели, потоа следуваше церемонија за добредојде проследена со кратка културно-уметничка програма во изведба на локални уметници од Пустец.

Фото: „360 степени“

По кусата церемонија за добредојде, претседателот и неговата сопруга продолжија во посета на црквата „Свети Архангел Михаил“ во Пустец.

Фото: „360 степени“
Фото: „360 степени“

Следно на агендата на претседателот ќе биде средба со локалните власти и посета на црквата и посета на училиштето во Пустец, по што ќе следи заедничка изјава за медиуми на двајцата претседатели.

Шефот на државата ќе го посети и селото Голомбок, по што ќе следува пленарен состанок на двете делегации. Во Пустец, Пендаровски ќе се сретне и со претставници на Здружението на Македонците од Албанија „Сонце“, по што заминува за Поградец каде што исто така ќе има средба со локалните власти.

ИЗВОР: 360stepeni.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Претходно

Големи поплави во источна Канада – исчезнати четири лица, меѓу кои две деца

Следно

Глобален медиумски форум во Шуша, Азербејџан: Дискутирано за проблемите со кои се соочуваат медиумите

Latest from Blog