ЕУ сака да формира обвинителство кое ќе собира докази за руските злосторства

1 min read

Европската Унија се залага за формирање на специјален суд за руските злосторства во Украина, а во очекување на собирање критична маса на поддршка во меѓународната заедница, сака да започне со собирање докази

Првиот чекор во борбата против неказнивоста за злосторствата извршени во руската агресија против Украина би можело да биде формирање на обвинителство кое ќе собира докази, изјави комесарот за правда на Европската комисија Дидие Рејндерс.

„Првиот чекор може да биде формирање на обвинителство кое ќе собира докази“,

рече Рејндерс денеска пред почетокот на неформалниот состанок на министрите за правда во Стокхолм, каде што една од главните теми е како да се осигура воените злосторства во Украина да не поминат неказнето.

Канцеларијата би била лоцирана во Хаг, во седиштето на Европравда, агенција на ЕУ за судска соработка во кривичните прашања. Рејндер вели дека обвинителството може брзо да се воспостави. Европската Унија се залага за формирање на специјален суд за руските злосторства во Украина, а во очекување на собирање критична маса на поддршка во меѓународната заедница, сака да започне со собирање докази.

На крајот на ноември минатата година, претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, предложи формирање на специјализиран суд со поддршка на Обединетите нации, кој ќе суди за руските злосторства.

„Русија мора да плати за своите ужасни злосторства, вклучително и злосторствата за агресија врз суверена држава“,

рече Фон дер Лајен.

На маса има две опции – едната е формирање на ад хок меѓународен суд, како Меѓународниот кривичен суд за поранешна Југославија, а другата е таканаречената хибридна опција, каде што национален суд, најверојатно украински, но со меѓународни судии, би суделе за злосторства од руска агресија.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Како скопјани може да превенираат појава на нови бездомни кучиња?

Следно

Објавено видео од пукањето во Амбасадата на Азербејџан во Иран (ВИДЕО)

Latest from Blog