Еди Рама: „Силата на Војската на Србија на границата со Косово е еднаква на нула“

1 min read

БЕЛГРАД (АА) – Албанскиот премиер Еди Рама денес изјави дека силата на Војската на Србија на границата со Косово е „еднаква на нула“ и дека не може да направи ништо за развојот на ситуацијата во Косово, јавува Анадолу.

Рама ги коментираше тензиите на северот на Косово во обраќањето пред новинарите на Форумот за глобална безбедност во Братислава (GLOBSEC).

Тој изјави дека распоредувањето на Војската на Србија на границата со Косово е слично на распоредувањето на мексиканската војска на границата со САД.

„Ова е како мексиканската војска да се појави на американската граница, што можат да направат? Извинете, го сакам Мексико, но што може да направи? Ништо, апсолутно ништо. Се работи само за внатрешна политика. Она што се случува на северот на Косово е во голема мера поврзано со внатрешната политика“, рече Рама.

Во исто време високиот комесар за надворешна политика и безбедност на Европската Унија (ЕУ), Жозеп Борел, се сретна со премиерот на Косово, Албин Курти.

„Моментната ситуација е опасна и неодржлива. Потребна ни е итна деескалација и решение преку дијалог“, изјави Борел по средбата.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Вучиќ разговараше со Ердоган: Туркије е исклучително важен партнер за Србија

Следно

Врие во влада: Вработените се закануваат со штрајк, власта со казни

Latest from Blog