Десетици ученички во Иран примени во болница поради труење

1 min read

Десетици ученички се примени во болница поради мистериозно труење, во последниот од серијата сомнителни напади во Иран, објавија денеска иранските медиуми.

Во текот на последните три месеци, стотици ученички пријавиле респираторни проблеми, главно во градот Ком јужно од Техеран, пишува „Гардијан“.

Претставник на иранската Влада потврди дека се сомнева дека станува збор за намерни напади и обиди да се наметне затворање на училиштата за девојки.

Во извештајот на новинската агенција Тасим, се наведува дека досега во болница се префрлени 35 ученички, што заедно со случаите пријавени во најмалку два града се надоврзува на стотици случаи на труење од ноември минатата година.

„Голем број ученички беа отруени во училиштето за девојки „Кајам“ во Пардис, провинцијата Техеран“, објави новинската агенција Тасним.

Ученичките од женското училиште во Боруџерд во неделата беа итно пренесени во болница по сличен инцидент, четврти во западниот ирански град во изминатата недела.

Иранскиот Парламент одржа седница на која се разговараше за сомнителните напади во присуство на иранскиот министер за здравство Бахрам Ејнолахи, јави официјалната новинска агенција ИРНА.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Во возило на 22-годишен скопјанец пронајден кокаин

Следно

ВМРО-ДПМНЕ: Лошите политики на Владата ќе не остават со висока инфлација и без работна сила

Latest from Blog

Mицкоски на изложба во МАНУ: По смената на власта ќе се даде огромна поддршка за заштита и зачувување на она што е национално благо и дел од нашата култура и историја

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ присустуваше на изложбата Лица на револуцијата” на досеганеобјавени фотографии од македонските револуционери. Штета