ЕВН со известување: Еве каде ќе нема струја утре и во понеделник

Регионалниот центар за управување со кризи на Град Скопје, по добиеното известување од ЕВН, ги известува граѓаните дека поради технички зафати во дистрибутивната електро мрежа, без електрична енергија утре, од 09:00 до 15:00

Тричковски: Вардар вака чист никогаш не бил

Познатиот новинар и колумнист Бранко Тричковски, објави неколку фотографии од центарот на Скопје, со укажување дека не можел да одолее да не го слика Вардар:
„Помислив дека донеле некоја друга река. Увоз од

Полицијата го пронајде малиот Михаил кој се бараше преку социјалните мрежи

Министерството за  внатрешни работи информираше дека во 17.05 часот е пронајдено детето за кое од неговата мајка претходно било пријавено дека се изгубило на подрачје на ПС Центар во Скопје.
Полицијата информираше детето веќе е

Шилегов: Со 110 километри нови велопатеки, Скопје е подготвено за Европската недела на мобилност

Градоначлникот на Град Скопје Петре Шилегов денеска ја потпиша пристапницата кон Европската недела на мобилност 2021, со што и официјално започна ЕНМ 2021, под мотото „Движи се одржливо, остани здрав“.
– На наше

Видео: Поради сообраќани блокади скопјанка не може да стигне на погреб кај татко си

Речиси цело Скопје денеска беше во сообраќаен метеж. Поради заедничката владина седница на земјава и Косово, поради што и беше променет сообраќајниот режим, се случија блокади во централното градско подрачје.
Закочен беше и

ОЈО покрена постапка против скопјанецот кој во два стана одгледувал марихуана

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 33-годишен скопјанец осомничен за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и

Шилегов на отворањето на нова фабрика за кабли во Сарај: Ќе се вработат триесетина високостручни лица

Градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов, заедно со премиерот Зоран Заев, вицепремиерот Артан Груби, министрите за финансии, Фатмир Бесими и за економија Крешник Бектеши и градоначалникот на Општина Сарај, Блерим Беџети, денеска присуствуваа

80-годишен маж уапсен во центарот на Скопје

На 15.09.2021 во 14.40 часот на бул.„Партизански одреди” во Скопје, полициски службеници од Оперативен тим од потраги го лишиле од слобода Б.М.(80) од с.Горно Чичево, општина Градско, со живеалиште во Скопје, кој

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ШИЛЕГОВ ПРИСУСТВУВАШЕ НА ОТВОРАЊЕТО НА НОВА ФАБРИКА ЗА КАБЛИ ВО САРАЈ 16.09.2021

Градоначалникот Петре Шилегов, заедно со премиерот Зоран Заев, вицепремиерот Артан Груби, министрите за финансии, Фатмир Бесими и за економија Крешник Бектеши и градоначалникот на Општина Сарај, Блерим Беџети, денеска присуствуваа на свеченото

Шилегов на фејсбук: Скопје, една поинаква приказна, за 10 дена реконструиран булеварот кај Судската Палата

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов, вчера на својата фејсбук страна објави фотографии од булеварот „Крсте Мисирков“ кај судската палата кој целосно се реконструираше за само 10 дена. А, синоќа на терен видливо беше