Производството на вино во Франција годинава на најниско ниво во историјата

Франција годинава ќе произведе најмалку вино откако започна со објавување податоци, а тоа се должи на мразот и болестите што ги опустошија лозјата, соопшти денеска Министерството за земјоделство.

Производството оваа година ќе биде

Приврзаниците на Ѓукановиќ не се откажуваат да воспостават контрола врз манастирот во Цетиње

 

Собранието на Цетиње расправа за доделување на манастирот Цетиње на самопрогласениот поглавар на не призаената Црногорската црква предводена од расчинетиот Митрополит Михајло, пренесуваат српските медиуми

Тие тврдат дека на социјалните мрежи кружи фотографија

Ова е програмата за прославата на Денот на независноста – 8 Септември

Од Владата на Република Северна Македонија известуваат дека утре, 8 септември 2021 година (среда), по повод 30 годишнината од независноста на нашата држава ќе се одржат серија манифестации по следниов редослед:

1. Од

Гвардиола сакал да го избрка Пике од Барселона кога фудбалерот ја започна врската со Шакира

Капитенот на Барселона, Жерар Пике откри дека неговиот однос со Пеп Гвардиола значително се влошил кога почна да се забавува со пејачката Шакира.
Актуелниот заменик капитен на Барселона откри дека желбата на

Честитка од претседателот на САД, Џо Бајден, по повод Денот на независноста

Претседателот на Соединетите Американски Држави, Џо Бајден, по повод 8 Септември, Денот на независноста, упати честитка до претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски.

„Почитуван господин Претседател,

Во име на американскиот народ, го честитам

Русија се уште нема донесено одлука за признавање на Талибанците

 

Москва се уште не донела одлука за признавање на Талибанците, изјави портпаролот на рускиот претседател, Дмитриј Песков.

„Знаете дека досега не се донесени одлуки за признавање на Талибанците. Знаете и дека внимателно го

Честитка од претседателот на САД, Џо Бајден, по повод Денот на независноста на Република Северна Македонија

Претседателот на Соединетите Американски Држави, Џо Бајден, по повод 8 Септември, Денот на независноста, упати честитка до претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски.

„Почитуван господин Претседател,

Во име на американскиот народ, го честитам

Османи: Како што успеавме со НАТО, ќе успееме и со ЕУ

Минатата година беше историска, затоа што добивме членство во НАТО и одлука за почеток на преговори со ЕУ. Годинава е многу важна, бидејќи го добивме претседателството во ОБСЕ, станавме членка на Организацијата

ВИДЕО | Васев: Со потпис на Милошоски уапсениот дипломат бил праќан во различни држави

Се гледа дека криминалните структури на фамилијата се видно загрижени од скандалот со македонските дипломати, па сега очајно се обидуваат да фрлаат магла во очите на македонските граѓани, изјави Стефан Васев од

Вучиќ се состана со патријархот Порфириј два дена по настаните на Цетиње

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денес се сретна со патријархот на Српската православна црква (СПЦ), Порфириј, објавено е на Инстаграм профилот на Вучиќ.

Објавени се фотографии од средбата, но не и детали од