Украина бара итен состанок на Советот за безбедност

1 min read

Украина бара свикување на итен состанок на Советот за безбедност на Обединетите нации поради најавата на Русија дека ќе стационира тактичко нуклеарно оружје во Белорусија.

„Украина очекува ефективни акции против нуклеарната уцена на Кремљ од Обединетото Кралство, Кина, САД и Франција… Бараме итно свикување на вонреден состанок на Советот за безбедност на ОН за оваа цел“, се наведува во реакцијата на украинското Министерство за надворешни работи.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Дачиќ: Одлуката за невоведување санкции кон Русија останува на сила, но може да смени ако трпи економијата 

Следно

Хрватска: Од денеска нема гранични контроли на летови на авиони во рамките на Шенген

Latest from Blog