Туркије: Во Антакија спасена жена, 176 часа по земјотресот

1 min read

ХАТАЈ (АА) – Спасувачките тимови во јужните делови на Туркије спасија жена од урнатините на зграда во Антакија, во Хатај, дури 176 часа по првиот разорен земјотрес што го погоди регионот, јавува Анадолу.

Откако дознале дека под урнатините има преживеан, спасувачите започнале акција за спасување, а потоа успеале да ја извлечат жената Серап Донмез.

Како што јави репортерот на Анадолу, членовите на спасувачката екипа не ги криеле солзите по успешното спасување, а жената е хоспитализирана.

Два разорни земјотреси со јачина од 7,7 и 7,6 степени според Рихтер ги погодија јужните делови на Туркије со епицентар во Кахраманмараш на 6 февруари, а бројни спасувачки екипи сè уште ревносно работат на пребарување и спасување на луѓето затрупани во урнатините на зградите.​​​​​​​

Во земјотресите животот го загубија најмалку 31.643 луѓе.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS).

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

(Видео) Волонтерите револтирани: Искинати гаќи се оставаат на плоштад

Следно

Апсења во Гази Баба, Центар и Карпош поради дрога

Latest from Blog