Шефот на британската дипломатија: Украина не е холивудски филм, потребна е поголема поддршка

2 mins read

БИРМИНГЕМ (АА) – Најхуман и најефикасен начин за завршување на војната во Украина во побрз временски рок е да му се даде на Киев поголема воена поддршка, изјави министерот за надворешни работи на Обединетото Кралство, Џејмс Клеверли, пред Атлантскиот совет, јавува Анадолу.

За време на неговиот говор за улогата на Велика Британија во сè поривалскиот свет, Клеверли се фокусираше на војната во Украина и како да се спротивстави на Русија во глобалната арена.

„Сега сме во период на зголемен ризик и нестабилност што веројатно ќе трае и по 2030-тите“, се вели во Интегрираниот преглед на Велика Британија, објавен во март како ажурирање на стратегискиот документ од 2021 година.

„Во тоа време, транзицијата во мултиполарен, фрагментиран и оспоруван свет се случи побрзо и дефинитивно отколку што се очекуваше“, се вели во извештајот.

Цитиран од британски политичар, Клеверли изјави дека „најлошата борба е рамномерна и фер борба бидејќи се одолговлекува и има зголемен износ на штета и смртни случаи“. Тој рече дека затоа Владата на Велика Британија е гласна за поголема воена поддршка за Украина.

„Рековме дека постојано ќе го разгледуваме она што ѝ е потребно на Украина за да биде успешна во самоодбрана. Ќе погледнеме како тие се бранат, како возвраќаат против таа агресија, како повторно заземаат земја.“

Клеверли рече дека Западот треба да признае дека можеби нема да има едноставен, брз и одлучувачки пробив за Украинците да ја добијат војната.

Тој рече дека мора да продолжат да ги разгледуваат можностите за подобрување и забрзување на поддршката што ѝ ја даваат на Украина.

„Нема да шпекулирам за точно каква природа би било тоа, особено пред она што веројатно ќе биде контраофанзива оваа пролет. Едно нешто што би го рекол секако е дека ова не е филм. Во филмовите, тоа е навистина, навистина лесно.“

Клеверли рече дека нивните сојузници мора да дејствуваат брзо и да му дадат материјална поддршка на Киев.

„Ако чуваме работи за дождлив ден, ова е дождливиот ден. И кога постојана членка на Советот за безбедност на ОН го нападне својот сосед, тоа е прашање што е толку фундаментално за нашата меѓународна безбедносна архитектура што треба да одговориме и треба да одговориме робусно.“

„Мораме да бидеме реални. Ова е реалниот свет. Ова не е холивудски филм. Работите се комплицирани. Работите се неуредни. Работите се тешки. Работите ќе станат страшни. Ќе очекуваме да слушнеме интензивни зборови што излегуваат од усните на Владимир Путин. Треба да бидеме подготвени за тоа. Треба да го решиме ова, да продолжиме да ја правиме вистинската работа.“

Тој рече дека во филмовите, една нација ќе биде нападната, што потоа ќе биде проследено со меѓународно негодување и на крајот со контраофанзива ќе се реши целото прашање.

„Тоа е прекрасен крај, (но) реалниот свет не функционира така.“

„Нашиот став е дека Украина мора да биде успешна, мора да биде победничка. А најхуман начин да го направат тоа, за брзо да победат, е да им ги дадете алатките што им се потребни за да ја завршат работата и да им ги дадете тие алатки овде и сега.“На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

(ВИДЕО) Евровизија: Србија и Хрватска се пласираа во финалето

Следно

Вучиќ: Досега се предадени над 3 000 нелегални оружја и десетина илјади куршуми

Latest from Blog