Кремљ ги негира тврдењата на Борис Џонсон дека Путин му се заканувал со ракетен напад

1 min read

ИСТАНБУЛ (АА) – Кремљ денес ги негираше тврдењата на поранешниот премиер на Велика Британија Борис Џонсон дека рускиот претседател Владимир Путин му се заканувал со ракетен напад за време на раните фази од војната на Москва против Киев, јавува Агенција Анадолија (АА).

„Тоа што господинот (Борис) Џонсон го кажа не е точно. Поточно, тоа е лага“, рече портпаролот Дмитриј Песков на брифингот со новинарите во Москва.

Песков истакна дека е запознаен со содржината на телефонскиот разговор меѓу Путин и Џонсон, истакнувајќи дека Џонсон или намерно измислил лага или „всушност не разбрал“ за што зборува рускиот лидер.

„Уште еднаш официјално повторувам: ова е лага, немаше закани со проектили. Зборувајќи за предизвиците за безбедноста на Руската Федерација, претседателот Путин истакна дека доколку Украина се приклучи на НАТО, потенцијалното распоредување на НАТО или американските ракети на нашите граници ќе значи дека секој проектил ќе стигне до Москва за неколку минути. Ако овој пасус беше сфатен на овој начин… тоа е многу непријатна ситуација“, додаде Песков.

Џонсон во документарец на „Би-би-си“ тврдеше дека Путин во еден момент му се заканил и му рекол: „Борис, не сакам да те повредам, но со проектил, тоа ќе потрае само една минута“.

Песков рече дека во моментов нема суштински контакти меѓу Русија и НАТО.

„Не постојат такви контакти. НАТО ги прекина сите суштински контакти со нашата земја. Затоа, во моментов е многу тешко да се зборува за такви контакти“, рече Песков.

Тој додаде дека постојат многу групи во Европа кои се противат на вмешаноста во војната во Украина, што започна во февруари минатата година, особено преку обезбедување борбени тенкови.

„Знаете дека во сите европски земји постојат одредени кругови во општеството кои се спротивставуваат на дејствијата што би довеле до зголемување на степенот на вклученост на овие земји во конфликтот за Украина. Навистина, има такви сили во многу земји и тие отворено зборуваат за тоа“, рече Песков.

Германија минатата недела се согласи да испрати 14 борбени тенкови „Леопард 2“ во Украина, конечно попуштајќи по повеќемесечниот притисок од САД и нивните сојузници во НАТО.

Исто така, ќе им овозможи на другите земји кои имаат оклопни возила од германско производство да ги достават до Украина.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Туркије и Пакистан започнаа заедничка воена вежба

Следно

Училиште од Ѓорче Петров доби техничка опрема преку која ќе учат за важноста на животната средина

Latest from Blog