Џеф Зајентс е нов шеф на кабинет на американскиот претседател

1 min read

Белата куќа денеска соопшти дека американскиот претседател Џо Бајден за свој нов шеф на кабинет го избрал поранешниот координатор за коронавирус Џеф Зајентс.

Британските медиуми наведуваат дека Зајентс доаѓа на местото на актуелниот шеф на кабинет, Рон Клајн, објави Ројтерс.

Џефри Данстон Зајентс претходно, од февруари 2014 до јануари 2017 година, беше директор на Националниот економски совет, а претходно и вршител на должноста директор на Канцеларијата за менаџмент и буџет во 2010 година и од 2012 до 2013 година.

Зајентс пред да влезе во американската администрација долги години бил извршен директор во неколку компании.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Тепачка во затворот Идризово, полицаец нападнат со нож

Следно

Околу 2700 студенти ќе добијат покачување на стипендиите

Latest from Blog