Далмација отсечена поради снежното невреме, се извлекуваат заглавените во снегот

1 min read

Снегот во Хрватска предизвика сообраќаен хаос и ја отсече Далмација од остатокот од државата.

Од вчера попладне поради огромното количество снег и силните ветрови нема отворен патен правец од Далмација кон внатрешноста на Хрватска, пренесува порталот Индекс.

Голем број луѓе останаа заглавени во колоните, поради што беа отворени прифатни центри во Грачац, Госпиќ, Обровац и Книн.

На терен се и спасувачите од Хрватската горска служба за спасување кои помагаат во извлекувањето на заглавените во снегот.

Покрај снегот, проблеми на возачите им прави и силниот ветер кој дува со брзина од околу 150 километри на час.

Полицијата апелираше до граѓаните да не тргнуваат на пат без потреба.

Државниот хидрометеоролошки завод на Хрватска за денеска издаде црвено предупредување за Кварнер и подрачјето на Велебитскиот канал.

Подрачјето на Кварнер во првиот дел од денот ќе биде зафатено од многу силно невреме со ветрови со брзина до 130 километри на час. На подрачјето на Велебитскиот канал се очекуваат ветрови со брзина и до 150 километри на час.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

ВМРО-ДПМНЕ: Раскалашеност во дипломатијата – амбасадорот Попов во Вашингтон изнајмувал луксузна резиденција иако имал простор во самата амбасада

Следно

Пад на превезената стока со железницата

Latest from Blog

Тухел останува во Баерн

Германскиот стратег Томас Тухел и следната сезона ќе биде тренер на минхенски Баерн, потврди претседателот на