Владата на Франција порача дека нема да ја повлече пензиската реформа и покрај протестите

1 min read

ПАРИЗ (АА) – Француската Влада нема да ја повлече контроверзната пензиска реформа и покрај штрајковите, масовните протести и насилството во голем број градови во земјата, известува Анадолу.

Портпаролот на француската Влада, Оливие Веран, за францускиот весник „Журнал ди диманш“ изјави дека нема да ја повлечат реформата дури и ако тоа предизвика нови протести.

„Не можеме да дозволиме да се оправда идејата дека насилството е праведна или толерантна реакција“, рече Веран.

Тој истакна дека во иднина во Франција ќе има и други реформи.

„Меѓу идните реформи некои ќе бидат непожелни, но ќе има и реформи што ќе ги одобри Парламентот и се неопходни за иднината на земјата“, истакна Веран.

Франција се соочува со постојани демонстрации од 16 март, кога претседателот Емануел Макрон и премиерката Елизабет Борн одлучија да ги искористат уставните овластувања за усвојување на Законот за пензиски реформи без согласност на Парламентот.

Во текот на овие протести дојде до насилство и вандализам.

Со реформите се предвидува зголемување на старосната граница за заминување во пензија од 62 на 64 години, како и најмалку 43 години работа за да се оствари правото на целосна пензија. Планот предизвика гнев во јавноста откако беше објавен минатата година, со масовни протести и штрајкови низ целата земја од јануари.

Претходниот ден во демонстрациите низ Франција се приведени 457 лица.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

(ВИДЕО) Моментот кога торнадо удри во училиште во Мисисипи

Следно

Судот му забрани на Робињо да го напушти Бразил по затворската казна за силување

Latest from Blog