(ВИДЕО) Бајден на чај кај Сунак: Односите ни се цврсти како карпа

1 min read

Американскиот претседател Џо Бајден денеска се сретна со британскиот премиер Риши Сунак, а меѓу главните теми на разговор беше одлуката на САД да испрати касетни бомби во Украина, пренесува Би-би-си. На средбата Сунак порачал дека САД и Обединетото Кралство се двата најцврсти сојузници во НАТО, а во краткото видео на кое двајцата лидери пијат чај, претседателот Бајден вели дека односите меѓу двете земји се цврсти како карпа.

Повикувајќи се на изјава на портпаролот на Сунак, британските медиуми пишуваат дека премиерот останал на ставот дека ова оружје е контроверзно за Обединетото Кралство, како една од сто земји потписнички на Конвенцијата со која се забранува употребата на касетна муниција. Сепак, портпаролот потенцира дека тоа е тешка одлука за САД на која се присилени поради руската агресивна војна. Од друга страна, Бајден потенцира дека има гаранции од Украина дека оружјето нема да се користи против цивили и во урбани средини.

Претседателот на САД, Џо Бајден, во посета на кралот Чарлс

Во рамките на посетата на Лондон, Бајден се сретна и со кралот Чарлс, првпат по неговото крунисување.

Двајцата лидери се сретнаа во замокот Виндзор, каде што Бајден беше пречекан со официјална церемонија, а потоа учествуваа на тркалезна маса за климатските промени, на која присуствуваа претставници од добротворни организации и од финансискиот сектор.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Синдикатите и Владата постигнаа договор: Платите на вработените во јавниот сектор од септември ќе се зголемат за 10 отсто, ќе има исплата и на К-15

Следно

Османи: Одлични вести од Вилнус, приклучувањето на Шведска во НАТО е најважниот политичко-безбедносен настан

Latest from Blog

Mицкоски на изложба во МАНУ: По смената на власта ќе се даде огромна поддршка за заштита и зачувување на она што е национално благо и дел од нашата култура и историја

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ присустуваше на изложбата Лица на револуцијата” на досеганеобјавени фотографии од македонските револуционери. Штета