Тројца охриѓани завршија во притвор поради нападот на секретарот на бугарскиот клуб

1 min read

Од охридската полиција додаваат дека по целосно документирање на случајот против тројцата ќе биде поднесена кривична пријава

Тројца охриѓани завршија во притвор, а против нив ќе биде поднесена кривична пријава во врска со нападот на секретарот на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид, информираа попладнево од охридската полиција.

„Полициски службеници од СВР Охрид денеска по преземени мерки и активности во координација со ОЈО Охрид за расчистување на случајот со физички напад врз Х.П. (21) од Охрид, пријавен на 19.01.2023 околу 22.30 часот, ги приведоа С.К., С.К. и И.С., сите од Охрид. По целосно документирање на случајот до надлежното обвинителство во Охрид ќе биде поднесена кривична пријава“,

се вели во соопштението на СВР Охрид.

Секретарот на клубот „Цар Борис Трети“ кој синоќа бил нападнат од други три лица во угостителски објект во Охрид, со бугарски владин авион ќе биде транспортиран и ќе се лекува во болница во Бугарија.

Ова денеска го најавија од Министерството за надворешни работи (МНР) на Бугарија од каде нагласија дека во случајот се вклучени сите надлежни бугарски институции.

Синоќешниот инцидент во Охрид, за кој првично објави бугарскиот европратеник Андреј Ковачев за „Бугарија он ер“, наиде на категорична осуда од официјална Софија, според која, нападот е „последица на тоа што од институциите на Северна Македонија нема системски одговор на злосторствата над граѓаните кои се идентификуваат како Бугари“.

Во меѓувреме, бугарското МНР најави дека ќе ја повика амбасадорката на Северна Македонија во Бугарија, Агнеса Руси Поповска, за да ѝ врачи протестна нота за синоќешниот инцидент.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ:

Пендаровски бара истрага за претепаниот секретар на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“

Радев го осуди инцидентот во Охрид: На ЕУ уште еднаш ќе ѝ го предочам прашањето за почитувањето на правата на Бугарите во С Македонија

Бугарија со владин авион ќе го пренесе натепаниот секретар на „Цар Борис Трети“ во бугарска болница

ЕУ го осуди инцидентот во Охрид: Очекуваме властите брзо да го истражат случајот

Османи го осуди нападот на секретарот на „Цар Борис Трети“ и најави дека ќе го посети

Бугарија ќе испрати протестна нота до македонското МНР за претепувањето на секретарот на „Цар Борис Трети“

Претепан секретарот на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид

ИЗВОР: 360stepeni.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Претходно

Напад со нож на станица во Брисел: Напаѓачот извикувал Алаху Акбар (ВИДЕО)

Следно

Германија за испраќањето тенкови во Украина: Сојузниците треба да ни дадат зелено светло

Latest from Blog