Судот во Хаг издаде налог за апсење на Путин

1 min read

Путин е осомничен за илегална депортација на украински деца, меѓутоа Москва вели дека ништо не ѝ значат одлуките од Хаг и сите потенцијални барања за апсење од страна на меѓународниот суд се ништовни

Меѓународниот кривичен суд во Хаг денеска соопшти дека издал налог за апсење на претседателот на Русија, Владимир Путин, под сомнение за воени злосторства поради неговата можна вмешаност во киднапирањето деца од Украина.

Судот наведе дека Путин е осомничен за воено злосторство илегална депортација на население (деца) и нелегално преселување на население (деца) од окупираните територии на Украина во Русија.

Поради слични обвинувања, судот со седиште во Хаг денеска издаде и налог за апсење на Марија Алексеевна Лвова-Белова, комесарка во Канцеларијата на претседателот на Русија за правата на децата.

Набргу по веста од Хаг, пристигна и реакција од Москва. Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, изјави денеска дека одлуките од Хаг немаат влијание врз Русија и дека секој нивни налог за апсење е ништовен.

„Одлуките на Меѓународниот кривичен суд немаат никакви последици за нашата земја, ниту од правен аспект“,

објави Захарова на Телеграм.

Таа додаде дека Русија не е членка на Римскиот статут на Меѓународниот кривичен суд и нема никаква обврска кон тој суд.

Русија, нагласи Захарова, не соработува со таа организација и сите потенцијални барања за апсење од страна на меѓународниот суд се ништовни.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Вечерва во 360°: Интервју со Албин Курти – Охрид и Преспа носат симболика на договарање

Следно

МОН: Испитниот материјал за државната матура е соодветен на воспитно- образовниот процес на учениците кои матурираат годинава

Latest from Blog