Производство на гранати по теркот на ковид-вакцини, ЕУ бара начин за обнова на потрошениот арсенал

1 min read

Европската унија има намера да ги здружи силите со домашната одбранбена индустрија за да го забрза и зголеми производството на муниција и така да ги пополни магацините кои се веќе празни поради војната во Украина.

Зборувајќи на Минхенската безбедносна конференција, претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен предложи ЕУ да го направи она што го направи за време на пандемијата со таа разлика што наместо огромни колични вакцини сега би се произведувале гранати и друг вид муниција.

Финската премиерка Сана Марин и Урсула фон дер Лајен на Минхенската безбедносна конференција

„Можеме да размислиме, на пример, за напредни купопродажни договори кои и даваат можност на одбранбената индустрија да инвестира во производствени линии за да биде побрза и за да ја зголеми количината на муниција што може да ја испорача“,

рече шефицата на ЕК.

Фон дер Лајен аргуемнтираше дека ЕУ не може да чека со месеци и години за да ги надополни сопствените воени резерви или за да испрати дополнителни количини муниција во Украина.

„Сега е време, навистина, да се забрза производството и да се зголеми производството на стандардизирани типови муниција кои очајно и се потребни на Украина“,

порача Фон дер Лајен.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Столтенберг во Минхен се сретна со премиерот на Шведска и претседателот на Финска

Следно

Италија ќе се соочи со голема суша поради мали врнежи во текот на зимата, областите околу реката По веќе се исушени

Latest from Blog