ОН: Четири милиони Авганистанци ќе добијат помалку храна поради недостиг на средства

1 min read

Светската програма за храна на ОН беше принудена да ги намали оброците за четири милиони Авганистанци овој месец поради недостиг на средства во услови на голема хуманитарна криза во земјата, се наведува во денешното соопштение на Агенцијата.

„Поради финансиски ограничувања, најмалку четири милиони луѓе ќе добијат само половина од она што им е потребно за да преживеат во март“, се вели во соопштението и се додава дека на Агенцијата за храна на ОН итно и се потребни 93 милиони долари за да обезбеди доволно оброци за 13 милиони луѓе. во Авганистан.

Откако талибанците ја презедоа власта во 2021 година, Авганистан, што важи за сиромашна земја, западна во уште подлабока финансиска криза, а странските влади ги намалија инвестициите за развој и воведоа санкции врз банкарскиот сектор.

Некои официјални претставници, вклучително и оние во Обединетите нации, изразија загриженост дека донаторите ќе се повлечат од големата програма за хуманитарна помош поради одредени забрани за жените воведени под талибанската администрација минатата година.

Обединетите нации проценуваат дека околу 90 отсто од Авганистанците не можат да си дозволат доволно храна.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Трамп очекува да биде уапсен во вторник, повика на протести

Следно

Ескобар: Ова е историска шанса

Latest from Blog

Mицкоски на изложба во МАНУ: По смената на власта ќе се даде огромна поддршка за заштита и зачувување на она што е национално благо и дел од нашата култура и историја

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ присустуваше на изложбата Лица на револуцијата” на досеганеобјавени фотографии од македонските револуционери. Штета