(ФОТО+ВИДЕО) Почна Парадата на гордоста во Скопје

1 min read

Маршот, кој во моментов се случува во центарот на Скопје е проследен со музика, која доаѓа од два камиона. Парадата е под силно полициско обезбедување, а улиците во централното градско подрачје се затворени за сообраќај.

Покрај граѓани и активисти за човекови права, на Парадата присуствуваат и голем број на гости од странство, а настанот го поддржаа и дел од политичарите од власта

Стотици граѓани присуствуваат на овогодинешната Парада на Гордоста, која под мотото „Гласни и горди“ се одржува во Скопје.

Со знамиња на ЛГБТИ заедницата и транспаренти во раце, учесниците околу 19 часот започнаа да се движат низ скопските улици на протестен марш кој започна од скопскиот парк „Жена борец“.

Маршрутата за Парадата е следна: од паркот „Жена-борец“, по улицата Димитрие Чуповски преку Рекорд – улица „Даме Груев“ и булевар „ВМРО“ до крстосницата пред мостот „Гоце Делчев“ – булевар „Илинденска“ покрај Влада – улица Ленинова покрај арена „Тоше Проески“, а крајна дестинација е стадионoт на АРМ, објавија организаторите.

Настанот ќе заврши со културно-забавна програма на стадионот на АРМ во Градскиот парк, која ќе се одвива од 20:30 до 01:00 часот.

Маршот е проследен со музика, која доаѓа од два камиона. Парадата е под силно полициско обезбедување, а улиците во центарот на градот се затворени за сообраќај.

Покрај граѓани и активисти за човекови права, на Парадата присуствуваат и голем број на гости од странство, а настанот го поддржаа и дел од политичарите од власта.

ИЗВОР: 360stepeni.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Претходно

(ПРЕГЛЕД) Што се случува во Русија

Следно

Пригожин го запре походот кон Москва

Latest from Blog