Авионите на НАТО пресретнаа руски авиони во близина на естонскиот воздушен простор

1 min read

Вторпат за една недела британски и германски борбени авиони во петокот пресретнаа руски авион блиску до естонскиот воздушен простор, додека НАТО спроведува заеднички воздушни полициски напори во регионот, пренесува Анадолу.

„Двата авиона „Тајфун“ пресретнаа „руски воен патнички авион Ту-134, познат по името на НАТО, Красти, кој беше придружуван од два борбени авиона Сухој Су-27 Фланкер и воен транспортен авион АН-12 Цуб“, се вели во соопштението на Кралските воздухопловни сили на Британија (РАФ).

РАФ соопшти дека операцијата е „уверување дека Велика Британија и Германија, заедно со другите сојузници на НАТО, стојат со својот естонски сојузник во овој момент на тензија.“

„Ние брзо го идентификувавме рускиот авион и потоа го набљудувавме додека леташе блиску до воздушниот простор на НАТО“, рече Ричард Лиск, командант на РАФ.

„Мисијата на НАТО за воздушна полиција се спроведува за да се обезбеди пресретнување на кој било авион од интерес за да се осигуриме дека знаеме кои се тие и да ја одржиме безбедноста на летот за сите корисници на воздушниот простор“, додаде тој.

РАФ е распореден во Естонија на операцијата Азотизе, а во април ќе го преземе раководството од германскиот одред.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Вучиќ претпладнево ќе се обрати за планот за имплементација

Следно

Албанскиот државен врв го поздрави вчерашниот постигнат договор меѓу Косово и Србија

Latest from Blog