Во САД суспендирани сите внатрешни летови поради пад на НОТАМС

1 min read

Сите домашни летови во САД денеска се суспендирани до девет часот по американско источно време (14 часот по Гринич) поради голем дефект на системот, објави Федералната управа за авијација (ФАА).

Според ФАА летовите се суспендирани поради пад на Системот за известување за воздушни мисии (НОТАМС).

Пилотите преку НОТАМС добиваат информации за безбедноста пред полетувањето.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Фото: Основното училиште во Визбегово на есен ќе почне со настава

Следно

Адвокатот на Даравелски побара повторување на постапката

Latest from Blog