Владата на Франција порача дека нема да ја повлече пензиската реформа и покрај протестите

1 min read

ПАРИЗ (АА) – Француската Влада нема да ја повлече контроверзната пензиска реформа и покрај штрајковите, масовните протести и насилството во голем број градови во земјата, известува Анадолу.

Портпаролот на француската Влада, Оливие Веран, за францускиот весник „Журнал ди диманш“ изјави дека нема да ја повлечат реформата дури и ако тоа предизвика нови протести.

„Не можеме да дозволиме да се оправда идејата дека насилството е праведна или толерантна реакција“, рече Веран.

Тој истакна дека во иднина во Франција ќе има и други реформи.

„Меѓу идните реформи некои ќе бидат непожелни, но ќе има и реформи што ќе ги одобри Парламентот и се неопходни за иднината на земјата“, истакна Веран.

Франција се соочува со постојани демонстрации од 16 март, кога претседателот Емануел Макрон и премиерката Елизабет Борн одлучија да ги искористат уставните овластувања за усвојување на Законот за пензиски реформи без согласност на Парламентот.

Во текот на овие протести дојде до насилство и вандализам.

Со реформите се предвидува зголемување на старосната граница за заминување во пензија од 62 на 64 години, како и најмалку 43 години работа за да се оствари правото на целосна пензија. Планот предизвика гнев во јавноста откако беше објавен минатата година, со масовни протести и штрајкови низ целата земја од јануари.

Претходниот ден во демонстрациите низ Франција се приведени 457 лица.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

(ВИДЕО) Моментот кога торнадо удри во училиште во Мисисипи

Следно

Судот му забрани на Робињо да го напушти Бразил по затворската казна за силување

Latest from Blog

Тухел останува во Баерн

Германскиот стратег Томас Тухел и следната сезона ќе биде тренер на минхенски Баерн, потврди претседателот на