Сопругот на исчезнатата Србинка во САД гуглал „како да се ослободиш од мртво тело?“

1 min read

Доаѓаат нови детали за мистериозното исчезнување на Ана Волш, мајка на три деца од Србија на која ѝ се губи секаква трага во САД и сè повеќе и повеќе укажува дека била убиена.

Уапсен е Брајан Волш (46), сопругот на исчезнатата Ана. Тој во моментов е осомничен за кривично дело доведување полициски службеници во заблуда во врска со истрагата. Но, се чини дека сопругот на исчезнатата 39-годишна жена би можел да се соочи со многу посериозни обвиненија.

Во домот на Брајан и Ана Волш во Кохасет, Масачусетс, иследниците пронајдоа докази што може да укажат дека Ана е всушност убиена. Во подрумот на куќата биле пронајдени нож и траги од крв, потврди окружното обвинителство.

Нејзините соработници пријавиле дека исчезнала на 4 јануари, откако не се појавила на работа, соопштија властите. Полицијата со денови ја бараше во областа околу нивниот дом во Шасет, град на околу 30 километри југоисточно од Бостон.

Пребарувал како да се ослободи од телото.

Според CNN, иследниците пронашле прашања во интернет историјата на пребарување на Брајан Волш за „како да се ослободите од телото на жена тешка 52 килограми“.

Во понеделникот вечерта, инспекторите кои трагаат по можното тело на Ана Волш копале низ ѓубрето во Пибоди, град на околу еден час возење северно од Кохасет, според извор со директно познавање на истрагата.

Лентата од местото на злосторството беше поставена и надвор и околу контејнерите лоцирани во станбен комплекс во близина на домот на мајката на Брајан Волш во Свампскот, околу 22 милји северно од Бостон, додаде изворот. Брајан Волши тврдеше дека отишол да ја посети мајка си откако неговата сопруга исчезнала, рекоа истражителите, според CNN.

Полицијата сега верува дека Волш намерно ја одолговлекувал истрагата и дал погрешни информации само за да купи време и да ја одведе полицијата на погрешен пат.

„Фактот што му беше поставено конкретно прашање и даде лажен одговор што ги одведе истражителите надвор од областа предизвика јасно одложување во потрагата по исчезнатото лице, Ана Волш“, рече обвинителката Лин Беланд.

Што им рекол сопругот на истражителите?

Сопругот Брајан ѝ рекол на полицијата дека последен пат ја видел својата сопруга рано наутро на 1 јануари, кога, како што рече, таа отишла со Uber или Lyft до аеродромот за да лета за Вашингтон, каде што работи. Нејзините соработници пријавиле дека исчезнала на 4 јануари, откако не се појавила на работа, изјавила обвинителката Лин Беланд.

Но, полициската истрага откри дека немало возење со Uber или Lyft на Нова година и таа никогаш не се качила на летот. Исто така, беше откриено дека сигналот на нејзиниот мобилен телефон бил лоциран во нејзиниот дом во Кохасет подоцна истиот ден.

Истрагата, исто така, доведе во прашање некои други тврдења на Брајан Волш. Тој им рекол на истражителите дека го извел детето на сладолед на 2 јануари, но снимките од надзорот покажале дека тој ден тој во Home Depot купил производи за чистење во вредност од 450 долари.

Полицијата добила налог за претрес и пронашла крв и оштетен, крвав нож во подрумот на куќата, рече Беланд.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Земјотрес во Турција, почувствуван и во Грција

Следно

Мицкоски: Две нови градинки во општина Аеродром и рекордни 460 милиони денари капитални инвестиции

Latest from Blog