Шојгу: Русија го зголеми производството на високопрецизно оружје

1 min read

МОСКВА (АА) – Русија значително го зголеми производството на високопрецизно оружје, изјави денес рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу, пренесува Анадолу.

Говорејќи на состанокот со воените началници во седиштето на Здружената група на сили во Москва, Шојгу рече дека извршил увид во спроведувањето на наредбата за државна одбрана од одбранбената индустрија.

„Сето ова овозможува извршување на задачите поставени од врховниот командант (претседателот Владимир Путин) во согласност со планот за спроведување на специјалната воена операција“, истакна тој.

Шојгу слушаше и рапорти за обезбедување муниција на руската армија во Украина, истакнувајќи дека ова прашање е под постојана контрола на Министерството.

Воените началници разговараа и за тоа како да се подобри логистиката за снабдување на руските вооружени сили.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Октај за Анадолу: Туркије продолжува со напорите за меѓународно признавање на Турската Република Северен Кипар

Следно

Ѓукановиќ или Милатовиќ – утре Црна Гора избира претседател

Latest from Blog