Сејдини: Фудбалот со Чеферин сигурно е на вистинскиот пат

1 min read

Претседателот на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ), Муамед Сејдини, беше дел од Изборното собрание на Европската фудбалска унија (УЕФА), каде Александар Чеферин доби нов мандат на чело на европскиот фудбал до 2027 година.

Делегатите го усвоија извештајот на претседателот и Извршниот комитет на УЕФА за периодот 2021/22. како и финансиските извештаи за истиот период, а Чеферин ја доби комплетната доверба. Сејдини му честита за изборот и кажа дека фудбалот со него е на вистинскиот пат.

„Би сакал да упатам најискрени честитки до Александар Чеферин за вашиот реизбор за претседател на УЕФА. Вашата победа е доказ за довербата што асоцијациите членки на УЕФА ја имаат во вашето водство и визија за иднината на фудбалот во Европа.Ние сме горди што ве имаме како претседател на Европската фудбалска унија (УЕФА) и ве уверуваме во нашата непоколеблива поддршка и охрабрување да продолжите да ја насочувате организацијата кон поголеми височини. Имаме доверба во вашата способност да ја водите Европската фудбалска унија со интегритет, страст и цел, и не се сомневаме дека фудбалот е на вистинскиот пат под ваше водство.Уште еднаш, ви честитам за вашиот реизбор за претседател на УЕФА и ви посакувам успех во вашите континуирани напори за промовирање и развивање на убавата фудбалска игра во Европа. Истовремено честитки и до мојот пријател Армандо Дука за реизборот во Извршниот комитет на УЕФА“, истакна Сејдини.

Покрај што беа дел од Собранието, претставниците на македонскиот фудбал имаа низа одвоени состаноци со високи претставници на УЕФА и билатерални средби со преставниците на останатите национални асоцијации.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Путин го обвини Западот оти ѝ помага на Украина да врши саботажи во регионите анектирани од Русија

Следно

Северна Кореја: Вежбите меѓу САД и Јужна Кореја водат до нуклеарна војна, ние ќе одговориме

Latest from Blog