САД: Силно го поддржуваме процесот на нормализација на односите меѓу Косово и Србија

1 min read

ВАШИНГТОН (АА) – Американскиот Стејт Департмент ја поздрави средбата на лидерите на Косово и Србија и изрази поддршка кон нормализација на односите меѓу дветее земји, известува Анадолу.

„САД ги поздравува разговорите меѓу челниците (Косово и Србија) во рамките на дијалогот со посредство на ЕУ на 17 февруари и силно го поддржува процесот на нормализација на нивните односи“, се наведува во писмената изјава на портпаролот на Стејт Департментот Нед Прајс.

Тој истакна дека вчерашниот состанок бил добар чекор напред, но престојува тешка работа.

„Договорот за спроведлив анекс е клучен за нормализација според предлогот на ЕУ. Напредок кон воспоставување на заедница на општини со српско мнозинство останува клучен за изградба на иднината на Косово како суверена, мултиетничка и независна земја интегрирана во евроатлантските структури“, порача Прајс.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

АФАД: Бројот на загинати во земјотресите во Туркије зголемен на 45.089

Следно

Во возило на 22-годишен скопјанец пронајден кокаин

Latest from Blog