Најбогатиот човек во Британија ќе го купи Манчестер Јунајтед

1 min read

Семејството Глејзер на средина на месец ноевмри соопшти дека го става Манчестер Јунајтед на продажба и ќе ги чека првите понуди за нови инвестиции во клубот, а оваа вечер пристигна „бомбатична“ вест од Островот околу оваа вест.

Медиумите од Англија информирата дека најбогатиот човек во Британија и официјално влегол во трката за купување на фудбалскиот великан од „Олд Трафорд“ и сега е главен фаворит за преземање на големиот спортски бренд.

Сер Џим Ретклиф преку својата компанија „ИНЕОС“ и официјално влегол во наддавањето за купување на Манчестер Јунајтед и негова примарна цел во моментов била да седне на маса со Глејзерови.

Актуелните газди на Јунајтед ценат дека клубот вреди 5 милијарди евра, сума која сепак ќе може и да се испреговара во постапката која сигурно нема да биде едноставна.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Маричиќ: Потребен е сериозен политички консензус за иднината на земјата

Следно

Мицкоски на средба со Клајн: На Македонија и е потребна интеграција во ЕУ без дополнителни условувања и уцени

Latest from Blog