МНР светна во боите на Германија по повод утрешната посета на Бербок

1 min read

По повод утрешната посета на министерката за надворешни работи на Сојузна Република Германија Аналена Бербок на Република Северна Македонија, зградата на Министерството за надворешни работи вечерва е осветлена во боите на германското знаме.

-Германија продолжува да биде еден од најсилните промотори на европската интеграција на регионот, пишува во објавата на официјалната фејсбук-страница на МНР.

Како што соопшти министерството, Баербок утре ќе престојува во официјална посета на Македонија на покана на нејзиниот колега шефот на дипломатијата Бујар Османи, во рамки на која ќе има средби и со претседателот Стево Пендаровски, претседателот на Собранието Талат Џафери, премиерот Димитар Ковачевски и вицепремиерот задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ.

Шефицата на германската дипломатија ќе оствари средби и со парламентарната Комисија за надворешна политика, како и со претставници на опозициските партии.

Според агендата од МНР, по пристигнувањето, Баербок и Османи ќе одржат тет-а-тет средба, потоа ќе следува средба на двете делегации, а двајцата министри ќе одржат и заедничка прес – конференција.

Фокусот на разговорите меѓу двајцата министри, како што најавија двете страни, ќе биде пристапниот процес на земјата во ЕУ.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

ВМРО-ДПМНЕ, ја осуди скандалозната објава на Биљал Касами

Следно

Бугарскиот културен центар „Иван Михајлов“ избришан од Централниот регистар

Latest from Blog