Министерот за надворешни работи на Северна Македонија, Османи, на прес-конференција со Чавушоглу

1 min read

АНКАРА (АА) – Министерот за надворешни работи на Северна Македонија, Бујар Османи, рече дека трагедијата од земјотресите што се случија во јужна Туркије пред две недели покажува „колку е важно да се биде заедно“, нагласувајќи дека ќе продолжат да им даваат поддршка на погодените од оваа катастрофа, пренесува Анадолу.

Министерот за надворешни работи на Северна Македонија, Османи, кој воедно е и претседавач со Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ), генералната секретарка на ОБСЕ, Хелга Шмид, се обратија на заедничката прес-конференција со министерот за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу, по средбата во Анкара.

Османи рече дека неговата посета на Туркије се совпадна со многу болен период.

„Оваа катастрофа создаде болка што не можеме да ја искажеме на никаков начин, за стотици илјади луѓе, семејства и целата земја. Сакам да го изразам моето сочувство во име на ОБСЕ, мое сочувство до жртвите и посакувам брзо закрепнување на повредените“, нагласи Османи.

Истакнувајќи дека врските меѓу земјите се посилни во време на криза, Османи рече: „Ова се времиња кога човештвото е ставено на тест. Оваа трагедија нѐ потсетува колку е важно да се биде заедно. Ова покажува колку е важно единството и солидарноста“.

Османи нагласи дека ќе продолжат да ги поддржуваат луѓето погодени од земјотресот и им се заблагодари на сите земји членки на ОБСЕ за дадената поддршка.

Според него, за време на претседавањето на неговата земја со ОБСЕ ќе се фокусира на дополнителни механизми што може да се создадат во оваа насока и ќе проценат што може да се направи во иднина во слични трагедии.

Нагласувајќи дека односите меѓу Северна Македонија и Туркије се изградени на многу силна основа на доверба и заемно почитување, Османи додаде дека е тука да каже оти оваа поддршка ќе продолжи сѐ додека турскиот народ целосно не ја надмине оваа трагедија.

– „Ќе продолжиме да стоиме покрај Туркије“

Генералната секретарка на ОБСЕ, Шмид, го пренесе своето сочувство до семејствата кои ги загубија своите најблиски и рече дека Туркије и Сирија доживеале страшна катастрофа од земјотресот.

Шмид рече дека со оваа посета на Туркије со првиот човек на ОБСЕ, Османи, покажале солидарност во оваа насока, и дека дошле во Туркије во име на вработените во ОБСЕ.

Истакнувајќи дека по земјотресот, центарот на ОБСЕ во Виена веднаш стапил во контакт со турските власти и почнал да дава придонес, Шмид нагласи дека тие продолжуваат со напорите за давање поддршка и помош на многу искрен начин.

„Овде доаѓам од Конференцијата за безбедност во Минхен. И таму беа дадени исклучително важни пораки за поддршка. Бев заедно со претседателот на Азербејџан, Илхам Алиев, премиерот на Ерменија, Никол Пашинјан, и премиерот на Грузија, Иракли Гарибашвили. Сите ја истакнаа важноста да бидеме заедно и да дадеме поддршка во лицето на оваа трагедија. Ќе продолжиме да стоиме покрај Туркије“, рече Шмид.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS).

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

ЕУ воведе нов, шести пакет санкции за хунтата во Мјанмар

Следно

Зеленски стравува од трета светска војна доколку Кина ја поддржи Русија

Latest from Blog