Милановиќ смета дека Хрватска не смее да биде заложник на амбициите на премиерот Пленковиќ

1 min read

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ изјави дека е важно датумот за парламентарните избори да не се прилагодува на амбициите и интересите на премиерот Андреј Пленковиќ, откако во јавноста се појавија информации дека токму Пленковиќ има амбиции да стане потенцијален кандидат за нов генерален секретар на НАТО. Притоа, тој рече и дека Пленковиќ живее за да се препаркира некаде

Милановиќ воедно изјави дека Хрватска не смее да биде заложник на амбициите на премиерот, а позицијата генерален секретар на НАТО, според него, никгоаш не функционирала како нешто креативно или пак политички важно.

„Мене ми е важно да се избегне прилагодување на датумот на избор за потребите на претседателот на Владата и неговите амбиции да се премести во некое високо меѓународно тело. Инаку, во време на криза шефот на НАТО е само медиумски присутен, но тој мора да биде допадлив за Вашингтон и Париз“,

рече Милановиќ.

Тој воедно рече дека не може да го види Пленковиќ како генерален директор на НАТО, бидејќи таму во принцип мора да бидете послушни и одговарате на претпоставените, а Пленковиќ според него, низ текот на целата негова кариера забивал ножеви во грб на лицата кои му помагале.

Инаку мандатот на актуелниот шеф на НАТО, Јенс Столтенберг му истекува на 30 септември, а покрај Пленковиќ, како потенцијални кандидати се спомнуваат и романскиот претседател Клаус Јоханис и естонската премиерка Каја Калас. Кој ќе биде следниот генерален директор, би требало да биде познато до крајот на јули годинава.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Кои експерти ќе учествуваат во работната група за уставните измени?

Следно

ХОРОР во Албанија: Убиена мајка на две деца, убиецот е член на семејството

Latest from Blog