Мбапе ќе биде главна цел на „кралевите“ во 2024 година

1 min read

Реал Мадрид не се откажува од намерата да го купи напаѓачот на ПСЖ, францускиот репрезентативец Килијан Мбапе.

Новинарот Карлос Карпио од шпанската „Марка“ објави дека 24-годишниот фудбалер ќе биде главната трансфер цел на „кралевите“ во 2024 година.

На „Сантијаго Бернабеу“ не веруваат дека раководството на францускиот првак ќе се согласи да го продаде Мбапе оваа година и затоа нема ни да испраќа понуди летово, за да се избегне можноста за ново одбивање.

Тоа, пак, ќе му овозможи на Реал целосно да се фокусира на доведување на Џуд Белингем од редовите на Борусија Дортмунд.

Мбапе минатата година можеше да се пресели во таборот на Реал, но во последен момент го продолжи договорот со ПСЖ, кој е со важност до летото 2025. Напаѓачот оваа сезона одигра 40 мечеви за парижаните во сите натпреварувања и постигна 38 голови, и запиша девет асистенции.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

(ВИДЕО) Големи поплави во Италија, маж се удави во сопствениот дом

Следно

Вечерва во 360°: Интервју со Весела Чернева на тема „бугаризација на Македонија“

Latest from Blog