Крстот на Попова Шапка причина за преписки – Ковачевски го критикува Касами, реагира Беса

1 min read

реклама


Политиката да ги тргне рацете од верата, ние сме секуларна држава порача меѓу другото денеска премиерот Димитар Ковачевски во врска со поставувањето на крстот на Попова Шапка.

Од Движење Беса, велат дека Општина Тетово има реализирано 10 пати повеќе проекти од сите општини на СДС.

реклама

„Му велиме на Ковачевски дека општина Тетово има реализирано 10 пати повеќе проекти од сите општини на СДСМ. Затоа го покануваме да дојде во Тетово заедно со сите градоначалници од редовите на неговата партија и пред граѓаните да ги презентираме проектите. Има докази дека СДСМ и го дала градежното земјиште на Црквата и ДУИ дала дозвола за градба. Последниот доказ е дека Ковачевски славеше за поставувањето на крстот со Вучиќ во Белград, пиејќи вино и пеејќи српски песни“, велат од Движење Беса.

Поставувањето на 15-метарскиот крст на Попова Шапка на 16 ноември предизвика многу реакции. Од општината велат дека крстот е поставен без дозвола, додека досега нема информации дали ќе биде отстранет. Ден потоа Стојанче Ангелов рече дека ако некој се обиде да го тргне крстот, тој ќе го брани заедно со неговите соборци од 2001 година.

рекламаПретходно

Евтина драма на Левица во Собрание, споредни договорени улоги имаа Џафери и Мисовски

Следно

Средба на Европскиот сојуз за промени со евроамбасадорот Гир

Latest from Blog