Кина испраќа помош, но не и нови тимови во областите погодени од земјотресот

1 min read

Пекинг денеска испрати втор контингент помош во северозападна Сирија, но на спасувачките тимови кои се уште не отишле во областите на катастрофата им порача да ги откажат патувањата.

Во меѓувреме, кинеското друштво на Црвениот крст испрати нови залихи помош, вклучувајќи памучни шатори, јакни и медицински материјали.

Кина веќе им даде финансиска помош на Турција и Сирија и испрати бројни спасувачи.

Кина планира да испрати повеќе медицинска опрема, вклучувајќи електрокардиограми, инструменти за дијагностика со ултразвук, медицински возила и болнички кревети, јавија локалните медиуми. (МИА)

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Општина Гази Баба изгради нов кров на семејство од населба Гоце Делчев

Следно

Туркије: 31.643 загинати во земјотресите кои минатата недела ги погодија јужните делови на земјата

Latest from Blog