Киев: Руската војска регрутира жени од казнените колонии во Доњецката област

1 min read

Руските сили во Украина регрутираат осуденици од казнените колонии во окупираните региони на Украина за да помогнат во нивните воени активности, се вели во извештај на украинската војска.

„За да ги надомести загубите во работна сила, непријателот се обидува да привлече осудени жени да учествуваат во војната. За една недела окупаторите регрутираа околу 50 жени од казнената колонија на градот Снижне, во привремено окупираната област на Доњецката област. Добивме информација дека тие се испратени на обука на територијата на Руската Федерација“, се наведува во извештајот на украинската војска, пренесен од „Скај Њуз“. (МИА)

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Нетанјаху: Израел размислува да ја снабди Украина со системот „Железна купола“

Следно

Петрушевски за Николовски: Или си политички неписмен или работиш на штета на македонските интереси

Latest from Blog