Израелските војници убија Палестинец на Западниот Брег

1 min read

Израелските сили денеска убија Палестинец на окупираниот Западен Брег за време на посетата на американскиот државен секретар на регионот на Блискиот Исток.

Израелската армија не го коментираше инцидентот, а палестинското Министерство за здравство соопшти дека 26-годишен маж е убиен во градот Хеброн, жариште на судирите меѓу израелските војници и Палестинците.

Насилството меѓу двата народа ескалираше во изминатите денови по нападот на израелската војска врз екстремистичкото упориште Џенин минатата недела, во кој загинаа десет лица, и вооружениот напад на Палестинец во источен Ерусалим во петокот, во кој загинаа седум лица.

Тоа ја поттикна израелската влада да одобри серија казнени мерки против Палестинците и тензиите се високи пред пристигнувањето на Блинкен од Каиро да ги посети Израел и Западниот Брег во текот на денот.

Израелската војска со месеци апси осомничени екстремисти речиси секоја вечер по бранот палестински напади во пролетта 2022 година, во кои загинаа 19 лица. Уште десет Израелци беа убиени во есента 2022 година.

Според израелската организација за човекови права Бецелем, минатата година на Западниот Брег и во Источен Ерусалим биле убиени речиси 150 Палестинци. (МИА)

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Кривична пријава за скопјанка која со туѓа лична карта аплицирала за брз кредит

Следно

КСС бара повлекување на предлог-законите за плати во јавниот сектор и за работни односи

Latest from Blog