И БЕНЗИНИТЕ И ДИЗЕЛОТ ПОСКАПУВА ОД ПОЛНОЌ – ова се новите цени!

1 min read

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,34 % во однос на одлуката од 9.1.2023 година.

Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат зголемување во просек: кај бензините за 3,918%, кај дизелот за 3,712%, кај екстра лесното масло за 4,303%  и кај мазутот за 1,552%.

Курсот на денарот во однос на доларот во изминатиот период по кој беа формирани цените со претходната пресметка е понизок за 0,785%.

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се зголемува за 1,00 ден/лит, додека малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемува за 1,50 ден/лит.

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се зголемува за 1,00 ден/лит, додека малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) се зголемува за 1,50 ден/лит.

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се зголемува за 0,176 ден/кг и сега ќе изнесува 39,459 ден/кг.

Од 17.1.2023 година од 00:01 часот максималните цени на  нафтените деривати ќе изнесуваат:

Моторен бензин                  ЕУРОСУПЕР БС – 95          80,00 (денари/литар)

Моторен бензин                  ЕУРОСУПЕР БС – 98          82,50          (денари/литар)

Дизел гориво                        ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V)   81,50 (денари/литар)

Масло за горење                  Екстра лесно 1 (ЕЛ-1)       81,00 (денари/литар)

Мазут М-1 НС                                                                                                                                                                39,459 (денари/килограм)

Напоменуваме дека ова се максималните цени на нафтените деривати од 00:01 часот на 17.1.2023 година. Трговците на големо и трговците на мало со нафтени деривати и горива за транспорт можат да ги формираат цените на одделни нафтени деривати и горива за транспорт и пониско од највисоките утврдени цени.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Германската министерка за одбрана поднесе оставка

Следно

Српскиот министер за финансии очекува забавување на инфлацијата

Latest from Blog