Градоначалникот на Киев: „Во градот се слушнаа експлозии“

1 min read

КИЕВ (АА) – Градоначалникот на Киев, главниот град на Украина, Виталиј Кличко, рече дека во градот во текот на ноќта се слушнале експлозии, јавува Анадолу.

Тој наведе дека експлозиите се слушнале на подрачјето на Оболон и Свјатошин.

„Пожар избувна во една зграда во округот Свјатошин“, рече Кличко.

Тој истакна дека пожарникари и екипи за пребарување и спасување се пратени на местата каде што се случиле експлозиите.

Кличко напомена дека според достапните информации во експлозиите нема жртви.

Во соопштението на Воената управа на градот Киев се наведува дека во главниот град функционираат системите за противвоздушна одбрана.

Според украинските медиуми, напади со беспилотни летала биле извршени во Киев и во некои други региони на полноќ.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Тинејџер со нож уби наставничка во училиште во Бразил, повреди уште пет лица

Следно

Богата програма за најмладите од Гази Баба по повод Денот на шегата

Latest from Blog