(ФОТО+ВИДЕО) Бели рози, солзи, аплауз, но и навреди кон Вучиќ на натпреварот Партизан – Реал во Белград

1 min read

„Вклучи го мозокот – исклучи ја Пинк“, пишувало на транспарентот против провладината телевизија, а по кој следел аплауз и навреди кон претседателот, јавува „Нова.рс“

Кошаркарите на Партизан и Реал вечерва во „Штарк арената“ во Белград ги одмеруваат силите во четвртиот меч од плеј-оф фазата во Евролигата, но целиот натпревар тече во секна на вчерашниот масакр што се случи вчера во Основното училиште „Владислав Рибникар“ во кој 13-годишен ученик уби девет лица – чуварот и осум ученици.

Фото: EPA-EFE/ANDREJ CUKIC

Наместо вообичаената атмосфера, вечерва трибините се полнеа во тишина. Пред натпреварот, кошаркарите запалија свеќи, носеа маици на кои е испишано името на училиштето, а бројни граѓани донесоа кадифени играчки и цвеќиња.

Фото: EPA-EFE/ANDREJ CUKIC

Навивачката група Гробари одлучи да не навива во првото полувреме, а на почетокот на мечот, од трибините беа фрлени илјадници рози кон теренот. Голем број од навивачите беа во солзи, а имаше и громогласен аплауз.

Фото: EPA-EFE/ANDREJ CUKIC

Пред судијата да означи старт на натпреварот, имаше и едноминутен молк.

Фото: EPA-EFE/ANDREJ CUKIC

Гробари имаа и неколку транспаренти.

„Оддалечувањето од традицијата, верата, семејството, секогаш оставаат трагични последици. Спокој на душите на настраданите во училиштето ’Владислав Рибникар‘“,

пишувало на еден од нив, пренесува „Новости.рс“.

Порталот „Нова.рс“, јавува дека еден од транспарентите бил насочен и против провладината телевизија Пинк, а навивачите го покажале во текот на второто полувреме.

„Вклучи го мозокот – исклучи ја Пинк“, пишувало на транспарентот.

По ова, пренесува порталот, следеле аплаузи за развиорениот транспарент, а на тоа се надоврзале и навреди упатени на адреса на српскиот претседател Александар Вучиќ.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Деко меѓу кандидатите за спортски директор на Барселона

Следно

Шпанскиот фудбал се врати на приходите од пред пандемијата на коронавирусот

Latest from Blog