Доцнења и откажувања на летовите на „Луфтханза“ поради дефект на системот

1 min read

БЕРЛИН (АА) – Авиокомпанијата „Луфтханза“ пријави дефект во компјутерските системи, што предизвика доцнење и откажување на летовите, пренесува Анадолу.

Германските медиуми објавија вест во која се наведува дека причина за дефектот во компјутерските системи е оштетување на кабел до кое дошло при изведбата на градежни работи.

Дефектот кој предизвика откажување на летовите, ги принуди патниците и авионите да бидат приземјени на седум главни аеродроми во Германија, меѓу кои и аеродромите во Франкфурт и Минхен.

Дефектот на компјутерските системи го погоди целиот меѓународен воздушен сообраќај на Луфтханза, а прекинати се и слетувањата на аеродромот во Франкфурт.

Се наведува дека од споменатиот дефект биле погодени и „Брисел ерлајнс“, „Аустриан ерлајнс“ и „Еуровингс“, кои се дел од групацијата „Луфтханза“.

Раководството на „Луфтханза“, кое формира кризен тим во своето седиште, напорно работи на решавање на проблемот.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Претставници на бугарските организации во земјава од Османи побарале да посредуваат во смирување на тензиите меѓу Скопје и Софија

Следно

„Порше“ удри во билборд: МВР со детали за сообраќајката кај Визбегово

Latest from Blog