Американскиот Сенат одобри 61 милијарда долари помош за Украина

2 mins read

Американскиот претседател Џо Бајден рече дека ќе го потпише долгоодложуваниот пакет воена помош, кој беше одобрен од Сенатот доцна на 23 април. Со тоа се отвори патот американската воена помош да продолжи да доаѓа до Украина, во услови на унапредување на руските инвазивни сили и недостатокот на воени резерви на Киев.

„Ќе го потпишам овој закон и ќе му се обратам на американскиот народ веднаш штом ќе пристигне на моето биро утре за да можеме да почнеме со испраќање оружје и опрема во Украина оваа недела“, рече Бајден во изјавата.

Сенатот гласаше со 79 спрема 18 за да одобри четири нацрт-закони усвоени од Домот во саботата, откако републиканските лидери ненадејно го сменија курсот минатата недела и дозволија гласање за 95 милијарди долари главно воена помош за Украина, Израел, Тајван и американските индо-пацифички партнери.

„Вечерва, двопартиското мнозинство во Сенатот му се придружи на Претставничкиот дом за да одговори на повикот на историјата во оваа критична точка на пресврт“, рече Бајден во изјавата.

Четирите нацрт-закони беа комбинирани во еден пакет во Сенатот, кој претседателот Џо Бајден рече дека ќе го потпише во среда.

Најголемиот обезбедува 61 милијарда долари критично потребни средства за Украина, вториот обезбедува 26 милијарди долари за Израел и хуманитарна помош за цивилите во конфликтните зони ширум светот, а третиот обезбедува 8,12 милијарди долари за „спротивставување на комунистичка Кина“ во Индо-Пацификот.

Четвртиот, кој Претставничкиот дом го додаде во пакетот минатата недела, вклучува потенцијална забрана за апликацијата за социјални медиуми Тик-Ток, под контрола на Кина, мерки за пренос на запленетите руски средства во Украина и нови санкции кон Иран.

За време на дебатата, водачот на демократското мнозинство Чак Шумер ги повика своите колеги во Сенатот да го усвојат законот, додека Киев се бори да ја задржи својата територија поради недостигот на оружје и муниција предизвикан во голем дел од доцнењето на американската помош.

Шумер на прес-конференцијата по гласањето за помошта за Украина рече дека тоа е „една од најважните мерки што Конгресот ги усвоил во многу долго време за да ја заштити американската безбедност и безбедноста на западната демократија“.

Тој рече дека му оставил порака на украинскиот претседател Володимир Зеленски доцна на 23 април, во која му кажал:

„Во ред, го направивме тоа. Сега оди победи во борбата!“

Многу од гласовите против законот дојдоа од републиканците тесно поврзани со поранешниот американски претседател Доналд Трамп. Републиканците рекоа дека се противат на нацрт-законот делумно затоа што не се однесува на никакви безбедносни прашања на САД, особено зајакнување на границата меѓу САД и Мексико.

Пакетот вклучува противвоздушна муниција и големо количество артилериски куршуми, како и оклопни возила и друго оружје. Американските власти велат дека дел од оружјето брзо ќе биде доставено на бојното поле.

За време на телефонскиот разговор со Зеленски на 22 април, Бајден вети дека Вашингтон „брзо ќе обезбеди значителни нови пакети безбедносна помош за да се задоволат итните потреби на Украина на бојното поле и во воздушната одбрана“.

„Благодарен сум на Сенатот на Соединетите Држави што денеска ја одобри виталната помош за Украина“, напиша украинскиот лидер во објавата на „Х“.

„Подеднакво ја ценам поддршката на претседателот Бајден и со нетрпение го очекувам претстојното потпишување на нацрт-законот и следниот пакет воена помош што ќе одговара на решителноста што секогаш ја гледам во нашите преговори. Украинските способности со долг дострел, артилерија и противвоздушна одбрана се клучни средства за обновување на праведниот мир побрзо“, додаде тој.

Соочен со очекуваната испорака на оружје од САД и другите сојузници на Украина, рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу рече дека неговите сили ќе го прошират своето воздушно бомбардирање на Украина во кое ќе бидат вклучени бази за складирање во кои има оружје доставено од Запад.

Интензивните руски напади врз украинските градови однесоа голем број човечки животи и предизвикаа огромна штета на веќе оштетената енергетска инфраструктура во земјата по повеќе од двегодишната војна.

Извор: slobodnaevropa.mk

Претходно

ДИК: Сите гласачки места отворени на време, некаде регистрирани помали технички проблеми

Следно

За европските избори во Хрватска пријавени 25 листи

Latest from Blog