Posted on во категоријата Македонија

Правдата мора да си го најде местото, да се дознае вистината за 27 април – Рамчиловиќ и Богоевски во Студио 1

Периодов актуелен е законот за амнестија и неопходно е да се направи дистинкција меѓу оние кои ќе бидат изземени, со исклучок за …Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Македонија

Могерини: Сите балкански земји треба да влезат во ЕУ, мораме да ги отвориме преговорите со Тирана и Скопје

Потпретседателката на Европската комисија Федерика Могерини, во денешната расправа со европратениците рече дека интеграцијата на Западниот Балкан е еден од главните приоритети …Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Македонија

Илиевска во централниот дневник на 1ТВ: Студентските трошоци приближно колку месечна македонска плата

Согласно истражувањето, студентските месечни трошоци или „студентската кошничка“ изнесува 21.410 денари за студенти кои студираат со партиципација и 22.435 денари за студенти кои студираат со кофинансирање, …Продолжи да читаш

регион

Posted on во категоријата Регион

ВИДЕО: Грците сакаат предвремени избори, најголема доверба имаат Нова демократија и СИРИЗА

Поголем дел од Грците, 62 проценти, сакаат во земјата да се одржат предвремени парламентарни избори, според анкетата спроведена од социолошката агенција „Капа …Продолжи да читаш

свет

Posted on во категоријата Свет

ЕУ воведува построг надзор над продажбата на средства за производство на експлозив

Амбасадорите од ЕУ денеска се договорија за воведување построг надзор над пристапот до состојките за производство на експлозиви, објави Советот на ЕУ. …Продолжи да читаш

бизнис

Posted on во категоријата Бизнис

По расправија со Димовски министерот за финансии ја напушти комисиската расправа за прогресивниот данок

11 декември 2018 / 14:41 Законот за данок на доход ви е катастрофален, нема да ја намали сиромаштијата туку напротив – ќе …Продолжи да читаш

технологија

Posted on во категоријата Технологија

Вештачката интелигенција го олеснува животот, но какво е најлошото сценарио?

Технологијата и “дигиталниот живот” го променија светот, а веќе не може да си го замислиме секојдневието без компјутер, паметен телефон или интернет. …Продолжи да читаш

култура

Posted on во категоријата Култура

Јанкуловски во Студио 1: Филозофскиот контекст, како визуелна порака кон вечноста

Гостин во вториот дел од Отвореното Студио 1 беше Мице Јанкуловски, директор на ОСТЕН и македонски автор чија работа опфаќа повеќе различни …Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Култура

„Убавицата и ѕверот“ рекордно најиграна претстава во Театарот за деца и младинци

Претставата „Убавицата и ѕверот“, што рекордно е најиграна претстава, утре во Театарот за деца и младинци ќе биде изведена по 350 пат, …Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Култура

Музејот на Македонија ја отвора изложбата „Етнолошкото наследство на малцинските етнички заедници“ ја отвора изложбата „Етнолошкото наследство на малцинските етнички заедници“

Делови од народни носии и накит, како и предмети за домаќинство направени од дрво, текстил, метал и грнчарија, ќе бидат дел од …Продолжи да читаш

спорт

Posted on во категоријата Спорт

На ред е ждрепката: Познати сите осминафиналисти, Сити може да налета само на четири екипи!

Оваа сезона, можеби неочекувано, во елиминационата фаза нема ниту еден залутан тим од послабите лиги, а од 16-те тима, дури 14 се од …Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Спорт

ВИДЕО: Старт за в затвор на Милер, ДВА црвени и гол во 96. минута за реми меѓу Баерн и Ајакс!

Екипите на Баерн Минхен и Ајакс го одиграа највозбудливиот натпревар од вечерашната завршна програма од групната фаза на Лигата на шампионите, откако …Продолжи да читаш

Дескоска: Антикорупциска да се оддели од политиката и да има поголеми надлежности (видео)

во категоријата Македонија

Скопје, 24 септември 2018 (-) – Воспоставување транспарентна постапка при изборот на членовите на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) и утврдување критериуми што ќе значат одделување на ДКСК од политиката, се дел од новините што ги предвидува Предлог-законот за спречување на корупцијата и судир на интереси.
– Еден од критериумите за избор на член или претседател на Антикорупциската комисија е тоа лице да не вршело политичка функција во Владата, во Парламентот, ниту да било донатор на политички партии во последните 10 години, изјави министерката за правда Рената Дескоска пред почетокот на денешната дебата за Предлог законот, додавајќи дека тие лица не треба да се тесно врзани со политичките партии.
– Воспоставени се критериуми како искуство во откривање и спречување корупција, професионално искуство, но секако своја гаранција е постапката за избор, нагласи таа.
Едната алтернатива што постои во законскиот текст, како што појасни Дескоска, предвидува транспарентна постапка во Собранието на РМ за избор на членови на ДКСК.
– Новинарските здруженија и невладините организации што работат во сферата на корупцијата ќе можат да номинираат претставници кои ќе учествуваат во интервјуирањето на кандидатите за членови на ДКСК, рече Дескоска и додаде дека имаат за цел да ја направат постапката транспараена и јавноста да може да види кои се луѓето што се кандидирани на тие функции.
Законското решение предвидува зајакнување на надлежностите на ДКСК, што ќе значи пристап до банкарските сметки на лицата кои се носители на јавни функции во однос на контролата на имот.
– Се предвидуваат и основи за зајакнато финансирање на Антикорупциската комисија со цел да може да ги врши своите овластување, додаде таа.
Во делот на финансирањето на изборните кампањи во законското решение содржани се рокови во кои во текот на една изборна кампања ДКСК ќе мора да се произнесе за евентуални нерегулатности во финансирањето на изборните кампањи на некоја политичка партија или организатор на кампања.
Во контекст на тоа, Дескоска посочи дека доколку станува збор за злоупотреба на буџетски средства во кампања, ДКСК ќе има кратки рокови за постапување, со цел да не се повторуваат случаи кога имаше отворено постапки пред Комисијата, а немаше завршница во текот на изборната кампања.
Овој Предлог закон по кој се дебатира, како што рече министерката за правда, ги обединува Законот за спречување на корупција и Законот за судир на интереси. Додаде дека законските новини треба да ги исполнат препораките за ГРЕКО, на Европската комисија, од Прибе и неговата експертска група, како и од ОДИХР во делот на финансирање на изборните кампањи.
Министерката за правда изрази надеж дека Предлог законот веднаш по референдумот ќе биде пуштен во Собрание и оти собраниските процедури ќе одат поефикасно за, како што додаде, до крајот на октомври да има избрани членови на Комисијата.

Според Слаѓана Тасева од „Транспаренси Интернешнал“ Антикорупциската комисија треба да има пристап до сите потребни бази на податоци и да може да доставува барања до сите институции, вклучително и до банките кои ќе и даваат информации за банкарските сметки на носителите на функции.
– Проверката на имотната состојба е поврзана со проверката на судирот на интереси, затоа што носителите на функциите не ги пријавуваат интересите вклучително сопственоста на компании кои подоцна се јавуваат во различни постапки, рече Тасева.
Илина Мангова, директорка на Меѓународниот републикански институт (ИРИ) на отворањето на дебатата истакна дека за да има успех во борбата против корупцијаат потребно е да има политичка волја.
Условеноста за пристапување во ЕУ, како што рече таа, се покажало како клучен фактор за придвижување на овој процес, а тука како што додаде важни се и човечкиот фактор  и јавноста.
На јавната дебата за нацрт-текстот на Предлог-законот за спречување на корупцијата и судир на интереси што е организирана од Министерството за правда и Меѓународниот републикански институт (ИРИ), учествуваат претставници на институции, здруженија и фондации, комори, синдикати и академската заедница. дма/са/12:25
###
 

Извор:https://www.mia.mk

Погба „удри“ по тактиката на Моу: Како ќе се плашат од нас, ако не ги напаѓаме?

во категоријата Спорт

Манчестер Јунајтед запиша нов неуспех во новата сезона на Премиер лигата, откако изминатиов викенд на свој терен одигра само 1-1 против новајлијата во првенството, Вулверхемптон. 
„Ѓаволите“ по првите 45 минути со деби-голот на Фред имаа предност од 1-0, но во вториот дел беа тотално надиграни и Мутињо донесе молк на „Олд Трафорд“. Ваквата игра на Манчестер, не само што повторно ги разочара своите фанови, туку против оваа тактика на Мурињо говореше првата ѕвезда на тимот , Пол Погба. 
„Јас не можам да ви одговорам зошто одигравме вака, јас сум играч, прашајте го менаџерот. Она што можам да ви кажам е дека мораме да играме подобро, да ја движиме побрзо топката и повеќе да трчаме. Кога играш на домашен терен, мораш да напаѓаш, напаѓаш и само да напаѓаш. Тоа треба да биде нашата тактика , така противниците ќе се плашат од нас, што не е случај во овој момент. Ова е „Олд Трафорд“ и тука треба да ги потопиме нашите противници, како што беше ланскиот случај против Тотенхем, Челзи, Арсенал….“, рече Погба. 

За Јунајтед ова е трет кикс во новата сезона. Претходно загуби од Брајтон и Тотенхем и по шест кола во Премиер лигата е на седмата позиција со само 10 освоени бода. 

Извор: https://www.gol.mk/

Уапсени 61 турски офицер осомничени за поврзаност со Ѓулен

во категоријата Регион

Турското обвинителство нареди апсење на 61 офицер на морнарицата и копнените сили поради сомнеж за нивна поврзаност со мрежата на Фетулах Ѓулен, организаторот на обидот за државен удар од 2016 година.Осумнаесет од обвинетите се активни офицери, јави новинската агенција Анадолија. Меѓу нив има 13 мајори, 12 капетани и 24 поручници.Дополнително, уапсени се и 21 лице кои користеле алатка за комуникација што ја користат „ѓуленистите“. Се работи главно за учители во училиштата на Ѓулен.Уапсени 61 турски офицер осомничени за поврзаност со Ѓулен was last modified: September 24th, 2018 by Naum Lokoski

Извор: https://a1on.mk/

Судењето за „Тотал“ одложено за 3 октомври

во категоријата Македонија

Судењето за предметот „Тотал“ на Специјалното јавно обвинителство се одложува за 3 октомври поради настаната промена на сопственичката структура на правното лице „Медијамакс“, кое заедно со новинарот Драган Павловиќ Латас и правните лица „Тотал маркетинг“ и „Тотал медиа центар“ се теретат за затајување на данок.Пред почетокот на денешното рочиште, адвокатот претставник на „Медијамакс“ го извести судот дека настанала промена во сопственоста на правното лице и му престанува полномошното и неговите овластувања како бранител на друштвото во судскиот процес. Предложи денешната расправа да се одложи и судот да испрати известување до новиот застапник на друштвото.Судијката Славица Наумова Јосифовска, кажа дека не се исполнети условите за одржување на денешната расправа, и судењето се одложува за 3 октомври, за кога треба да биде известен и запознаен новиот застапник на правното лице.На денешното рочиште присутен беше првообвинетиот Драган Павловиќ Латас кој се терети за затајување на данок во висина од 121.414 евра преку правните лица „Тотал маркетинг“, „Тотал медиа центар“ и „Медиамакс“ и 63.032 евра како физичко лице.Досега на рочиштето за предметот „Тотал“ беа презентирани 16 од вкупно 39 преслушани снимени аудио разговори од 2011 година предложени од СЈО.Судењето за „Тотал“ одложено за 3 октомври was last modified: September 24th, 2018 by Naum Lokoski

Извор:https://a1on.mk/

Проверете дали вашиот лаптоп скришно ве снима!

во категоријата Технологија

Дали понекогаш се чувствувате параноично и мислите дека некој сака да ги украде вашите дигитални информации? Не треба премногу да се грижите, но важно е да бидете внимателни и да водите сметка за знаците кои укажуваат на тоа.
Ако до својата банкарска сметка пристапувате преку компјутер или на истиот чувате доверливи податоци за вашата фирма, тогаш морате да водите повеќе грижа за заштита на вашиот компјутер.
Нема причини за страв. Начините да ги сочувате доверливите информации се бројни, на вас е само да се определите за најбезбедните. Но пред да се впуштите во нивен избор, важно е да знаете да ги препознаете сите знаци дека некој сака да упадне во вашиот компјутерски систем. Ние ќе ви откриеме неколку од тие знаци.
Антивирусот ви е исклучен
Еден од првите програми кои ќе ги инсталирате на својот компјутер, штом го купите и го подигнете системот, е токму антивирусот. На сите им е неопходна добра заштита од сите непосакувани пости и неповолни надворешни влијанија.
Меѓутоа, ако имате антивирус, и забележите дека е искучен, тоа е сигурен знак дека би требало да се загрижите. Скенирајте го целиот систем и повторно вклучете ги безбедносните програми, променете ги лозинките и прегедајте ги податоците.

Лозинките не функционираат
Кога ќе креирате лозинка трудете се да не се повторувате, да не користите изрази кои личат на вашето електронско сандаче или нешто што би било карактеристично за вас и што може да се истражи. Најдобар совет е вашите лозинки да бидат низови на случајно избрани бувки и бројки.
Исто така, трудете се за сите налози да користите различни лозинки, за да ја избегнете можноста за упад на сите ваши компјутери.
Ако забележите дека лозинката која сте ја внеле не функционеира, а не сте ја промениле, веднаш пријавете на техничка поддршка за несакани упади и превземете ги сите мерки за заштита.
Забележувате нови програми
Некогаш е тешко да следите што се сте инсталирале, сите ажурирања на софтверот и придружните апликации кои сами се појавиле при поставувањето на некоја нова верзија на програмот.
Сепак, од време на време прелистајте се што во моментот имате активно и обратете внимание на сите новини. Ако пронајдете назив кој вам не ви делува познати и кој не можете да го поврзете со ниту еден активен софтвер, избришете го, бидејќи тоа може да биде прорам кој некој отстрана го уфрлил бидејќи се обидел да ги превземе вашите податоци на овој начин. Повторно, темелно исчистете го системот ако заблежите нешто вакво.

Прегледајте ја својата веб-камера
Речиси секој нов лаптоп на себе има веб камера. Дури и доколку немате преносен компјутер, веројатно на домашниот имате УСБ камера која ја користите за Скајп разговори и слично.
Обрнете внимание од време на време. Знаете дека за врем на снимањето овој уред има вклучена сијаличка. Некаде таа е зелена, некаде црвена, но секако на некој начин сигнализира дека е активна.
Ако е така и кај вас, а во моменто не сте на Скајп, ниту го користите овој уред, тогаш некој веројатно успеал да го хакира овој мал геџет за да ве снима. Делува застрашувачки, но ова е лесно да се забележи и брзо да се реагира.

Извор: https://usb.mk/

Роналдо по купувањето на шпанскиот клуб даде ветување: Ќе ги откачам копачките од ѕидот…

во категоријата Спорт

ronaldo

Легендарниот бразилски напаѓач, Луис Назарио Де Лима Роналдо пред неколку недели и официјално стана мнозински сопственик на Реал Ваљадолид, клуб кој се натпреварува во најсилната шпанска лига. Бразилецот за сума од околу 30 милиони евра откупи 51 процент од акциите на клубот и со тоа стана прв човек на Ваљадолид. Во својата прва изјава Роналдо посочи дека ќе се обиде да го издигне клубот едно ниво погоре и наместо борба за опстанок планира да направи стабилен член на Ла Лига со многу поголеми амбиции во иднина.

Веќе на негова адреса почнаа да пристигнуваат прашања во врска со иднината на клубот, но и во врска со неговиот евентуален играчки ангажман додека намали на килограми.

– Едно е сигурно. Тоа е дека ќе ги откачам копачките од ѕидот и ќе почнам да тренирам со тимот и со играчите. Ќе дадам се од себе за да му помогнам на мојот тим. За мене ќе биде важен секој совет од тренерот. Среќен сум на се она што ќе почне да се случува во иднина, – изјави Роналдо.

 

Извор: https://derbi.mk/

Раб: Убеден сум дека ќе постигнеме договор со ЕУ

во категоријата Свет

Британскиот министер задолжен за Брегзит, Доминик Раб денеска изјави дека е убеден оти е остварен напредок и оти на крај ќе биде постигнат договор за излегување на Велика Британија од Европската унија.
– Ги продолжуваме преговорите во добра верба, се обидуваме и ќе го добиеме најдобриот можен договор, иако сме подготвени за сите опции… Убеден сум дека ќе постигнеме договор, посочи Раб.
Британската премиерка Тереза Меј во петокот изјави дека преговорите со ЕУ се во ќор-сокак и апелираше до Брисел да даде свои предлози откако беа одбидени предлозите на Лондон.
Раб истакна дека е важно да не се реагира претерано на „тврдоглавоста“ на Брисел, бидејќи мора да се очекуваат повремени застои во преговорите.
– Мораме да бидеме подготвени за можноста другата страна да не е подготвена да излезе во пресрет на нашата желба во преговорите да се постигне взаемно прифатлив договор и оти за танго се потребни двајца, наведе Раб.
1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Извор: https://1tv.mk/

Кумуцакос: Голем е мотивот за Скопје на референдумот да гласа „ЗА“

во категоријата Македонија

Со гласање „ЗА“, според Договорот од Преспа го задржуваат нивниот идентитет, заспиваат како мала држава на Балканот, а се будат како членки на НАТО, вели Јоргос Кумуцакос, одговорниот за надворешна политика во грчката опозициска партија Нова демократија, во интервју за грчката телевизија Скај, давајќи негова процена во пресрет на референдумот во Македонија.
– Мотивот да се гласа „ЗА“ е многу голем. Затоа што со Договорот од Преспа, прво го задржуваат она што го вели Заев. Името, националноста и јазикот. Односно нивниот идентитет. И второ, добиваат интеграција во НАТО и позитивна перспектива за интеграција во Европската унија. А прашањето, секако е што добива Грција. Ако не гласаат „ДА“, ако гласаат со „НЕ“ ќе биде многу интензивна потврда дека во оваа земја е длабоко вкоренет национализмот и иредентизмот, бидејќи ако овие големи мотиви, овие вистински промени во нивните животи, ќе заспијат како мала држава на Балканот и ќе се разбудат како член на НАТО. Ако во Скопје го игнорираат ова и гласаат „НЕ“, тогаш доаѓа потврда за долгогодишната загриженост на Грција за тоа како стојат работите во оваа земја, рече Кумуцакос.
Одговорниот за надворешна политика во најголемата грчка опозициска партија, во интервјуто го повтори ставот на Нова демократија дека договорот е штетен поради прифаќањето на македонски јазик и македонска националност и дека нема да гласаат за ратификација во грчкиот парламент.
1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Извор: https://1tv.mk/

Заврши подготвителната фаза за регулација на речното корито на Каменичка река

во категоријата Македонија

Македонска Каменица, 24 септември 2018 (-) – Со изградба на каскаден праг завршија подготвителните активности за проектот со кој ќе се регулира речното корито на Каменичка река. Според информациите на градоначалничката на Македонска Каменица Соња Стаменкова по завршувањето на активностите околу изградба на подземен и основен бетонски дел од каскадниот праг ќе се продолжи со уредување и заштита на зафатените постоечки водоводни линии.

– На тој дел од речното корито е планирана доизградба и на одводните канали од градската фекалната канализација кои до сега истекуваа во водите на Каменичка Река. Изведувач на активностите, кои опфаќаат изграба на регулационен дел во должина од 125 метри и каскаден праг на Каменичка Река е „Стоименов“од Кочани, а вредноста на проектот изнесува пет милиони и 632 илјади денари, информираше Стаменкова.
 
Доуредувањето на коритото на Каменичка река, како што додаваат од одделението за урбанизам во Македонска Каменица, со планираните активности ќе продолжи во претстојниот период. вс/цр/11:14
###

 
 

Извор:https://www.mia.mk

оди на почеток