Posted on во категоријата Македонија

Цановски ќе бара отштета од 40 милиони евра за уривањето на „Космос“

Сопственикот на комплексот „Космос“, бизнисменот Фијат Цановски, на денешното рочиште за случајот „Т.Н.Т.“ на СЈО, пред судот кажа дека уривањето било политичко …Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Македонија

Мицевски: Целата процедура за законот за двојазичност е нелегитимна

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски, денеска на прес-конференција во седиштето на партијата ја истакна штетноста на законот за двојазичност, како и за …Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Македонија

Уапсени четири лица за плакати против пратениците што го поддржуваат Договорот од Преспа

Плакати со фотографии на пратениците кои го поддржуваат и ќе гласаат за ратификација на Договорот од Преспа беа залепени во Солун и …Продолжи да читаш

регион

Posted on во категоријата Регион

Мицотакис: Глас за доверба за Ципрас е еднакво на „да“ за Договорот од Преспа

Кирјакос Мицотакис, во интервјуто на грчката телевизија Антена рече дека тоа значи продолжување на мандатот на владата која веќе има направено голема …Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Регион

Каменос: Ние велиме никаква употреба на терминот Македонија и ова го вели мнозинството од грчкиот народ

Лидерот на Независни Грци, Панос Каменос во интервју за грчката телевизија Стар изјави дека на сите начини што уставно му стојат на …Продолжи да читаш

свет

Posted on во категоријата Свет

Поранешниот претседател на Мексико, прифатил 100 милиони долари од Ел Чапо

Поранешниот претседател на Мексико, Енрике Пења Нието прифатил 100 милиони долари како поткуп од нарко босот Хоакин Ел Чапо Гузман, пренесуваат американските …Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Свет

(Видео) Британскиот парламент гласаше против Договорот за Брегзит на Меј

Пратениците во британскиот парламент го отфрлија Договорот за Брегзит на премиерката Тереза Меј со ЕУ. На барање на лидерот на опозициските Лабуристи …Продолжи да читаш

бизнис

технологија

Posted on во категоријата Технологија

Паметен механички часовник по цена од речиси 50 илјади евра

Познатиот американски бизнисмен, инженер, инвеститор и еден од татковците на iPod, Тони Фадел учествуваше во изработката на досега најскапиот паметен часовник на …Продолжи да читаш

култура

Posted on во категоријата Култура

Археолошкиот музеј подготвен за изложбата „100 години Требениште“

Ексклузивната изложба „100 години Требениште“ по повод еден век од истражувањата на овој локалитет кај Охрид, Археолошкиот музеј на Македонија ќе ја …Продолжи да читаш

спорт

Posted on во категоријата Спорт

„Лазаров е главен во Македонија, тој одлучува, шутира, асистира…“

Денес,ѓ Македонија пред себе ќе има речиси невозможна мисија, бидејќи се соочува со европскиот првак Шпанија. Против репрезентацијата на Жорди Рибера не …Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Спорт

ВИДЕО: Голден Стејт постигна 51 поен во една четвртина, Денвер без одговор за шампионот

Изминатата НБА вечер беше одбележана од рекордната четвртина на Голден Стејт, кој без голема мака се справи со лидерот на Западот, Денвер …Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Спорт

Митревски: Да одиграме што е можно подобро со Шпанија, за да се подготвиме за Исланд

Голманот на македонската репрезентација, Никола Митревски стрпливо ја чека својата шанса на Светското првенство, а можеби баш денес против Шпанија ќе блесне. …Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Спорт

ВИДЕО: Н’Гесан херој на Франција – еве го голот за големото реми против Германија

Репрезентациите на Германија и Франција одиграа извонреден натпревар, кој на крајот заврши со реми, а од таквиот исход понезадоволни можат да бидат …Продолжи да читаш

Ford и Volkswagen би можеле да се обединат?!

во категоријата Технологија

Аналитичарите од Детроит истакнуваат дека нивното партнерство веќе го надминува пазарот на комерцијални возила и дека двете компании имаат значителни придобивки од тоа.
Затоа некои експерти најавуваат дека Ford и Volkswagen лесно може да станат еднакви партнери и да ја создадат најголемата компанија во оваа индустрија.
Германскиот гигант може да соработува со Ford благодарение на силната позиција на „Плавиот овал“ на американскиот пазар, особено во SUV сегментот и камионет возилата.
Од друга страна, VW може да му помогне на Ford да се пробие во Европа, Латинска Америка и Кина, каде што во моментов е слаб. Покрај тоа, и двата производители можат да имаат корист од создавањето на заеднички платформи кои ќе им го олеснат проширувањето на гамата на модели.
Како пример, Ford некогаш беше пионер на EV технологијата, за сега многу да каска зад VW кој има многу агресивен план за електрификација.
Од друга страна, Ford може да му помогне на Volkswagen да ја поправи сликата по аферата Dieselgate и веќе споменатиот сегмент на пикап возилa.
Експертите веруваат дека моментот на потенцијална соработка е совршен. Ford се соочува со бројни предизвици додека работи на радикална трансформација на компанијата.
Оваа трансформација вклучува отстранување на традиционалните седан и купе модели од САД, како и премин кон електрични и самовозечки автомобили со масовна експанзија на камионет, кросовер и SUV сегментите.
Добро упатените велат дека целата приказна меѓу двете компании веќе во голема мера е придвижена, но само времето ќе покаже дали Ford и VW ќе воспостават уште поблиска соработка.

Извор: https://usb.mk/

Новиот „Титаник“ ќе заплови во 2022. година

во категоријата Технологија

Фановите на луксузните бродови најверојатно со нетрпение ја чекаат првата тура со новиот „Титаник“ кој е во фаза на изградба. Послендите информации велат дека т.н. „Титаник II“ ќе тргне на своето прво патување од Дубаи во 2022 година. Станува збор за скоро целосната реплика на познатиот брод кој ќе замине на двонеделно патување до Саутемптон по 4 години, по што ќе започне со редовна линија меѓу Велика Британија и САД.

Луксузната реплика на Титаник ќе биде опремена со сите модерни удобности и технологии на 21 век. Оние кои се сеќаваат на судбината на оригиналниот брод ќе можат да се одморат тивко, со оглед на тоа што новиот брод ќе биде опремен со најнови навигациски и безбедносни системи.

За прв пат, изградбата на новиот “Титаник” беше објавена во 2012 година. Сепак, проектот беше запрен поради финансиски потешкотии за сопственикот – австралиската компанија Blue Star. Откако сите економски проблеми беа решени, градежните работи продолжија повторно.

Бродот е во вредност од 500 милиони долари и ќе може да собере 2400 патници и 900 членови на екипажот.

Извор: https://usb.mk/

ВИДЕО: Пријовиќ го реши солунското дерби, ПАОК останува лидер во Суперлигата

во категоријата Спорт

По подолг период љубителите на фудбалот во Грција имаа можност да уживаат во едно од најпасионираните дерби соочивања, дербито на солунските ривали Арис и ПАОК. Вечерва на „Харелау“ во Солун, лидерот ПАОК на Разван Луческу извојува победа со пресврт со 1-2.

Како и многу често минатата и оваа сезона, Србинот Александар Пријовиќ беше јунак на „црно-белите“, откако со двата гола во 36. минута од пенал и на шест минути до крајот, со снаодливост пред домашниот голман, донесе победа за својот ПАОК.

Претходно Матео Гарсија уште во 2. минута го доведе Арис во водство. ПАОК со оваа победа остана лидер со три бода предност пред Атромитос, кој има натпревар помалку, оној утре против Атромитос Триполис.  

Извор: https://www.gol.mk/

СКСЗМ реагира поради промените на Деталните урбанистички планови

во категоријата Бизнис

18 октомври 2018 / 14:25

Укинувањето на деталните урбаниситички планови во општина Карпош како и попречувањето на изградбата на зградата кај Мајчин Дом во општина Аеродром се силен удар врз градежништвото, а со тоа и врз целиот бизнис, велат од Стопанската комора на северозападна Македонија. Предупредуваат дека инветситорите губат милиони евра поради тоа што централната и локалната власт не ги почитува законските права на инвеститорите. Бараат од властите да не го попречуваат бизнисот и да не се менуваат одлуките и деталните урбанистички планови преку ноќ.
„Со овие дејства со кој се прекинува реализицијата на инвестициските проекти на градежните компании, овие активности на локалните институции ги обесхрабрува инвеститорите во остварувањето на капиталните инвестиции што претставува реален проблем на Македонија“, рече, Неби Хоџа, претседател на СКСЗМ.
Со укинување на ДУП – от во Карпош стопирани се градежните работи на компаниите Трим енд Лум и Еуроактива. Инвеститорите велат дека ја обезбедиле потребната документација за изградбата на станбени комплекси во општината, платиле комуналии, но не добиле градежна дозвола. Три месеци чекаат решение, а се жалеле во Министерството за транспорт и врски, а правдата сега ја бараат пред судовите.
„Загубите се големи, воопшто се околу една милјарда евра, а само за мојата компанија е 10 милиони евра инвестиција и чекаме тие пречки да се отстранат и да почнеме со градба“, изјави, Менди Ќира, сопственик на Трим енд Лум.
„Со плаќањето на комуналите се завршуваат сите процедури и постапки и за пет дена градоначалникот на општина Карпош има законска обврска да издаде градежна дозвола. Во мојот случај тоа не се случи. Јас за пет дена не добив, не за пет дена, не добив за месец дена, а сите мои обврски со плаќањето на комуналиите се завршени“, рече, Ниху Алиу, сопственик на Еуроактива.
Големи штети трпи и инвеститорот на зградата која што треба да се гради кај Мајчин дом во Аеродром, а која е времено стопирана. Вели дека цела година работел на документацијата, додега вложил 5,5 милиони евра, а вкупната инвестиција е 12 милиони евра. Ангажирал работници, а сега сето тоа е во застој.
„Ако овој тренд на паѓање на градежните работи продолжи, ве уверувам дека цените на становите ќе се зголемат, бидејќи градежништвото вртоглаво паѓа надоле“, изјави, Фартмир Етеми, сопственик на ЗФС-КОМ.
Од  Комората предупредија дека економијата веќе две години е во тешка состојба поради актурлната политичка и социјална состојба.
Александра Спасевска

Извор: https://www.alsat-m.tv/mk/

 

ВИДЕО: Мејведер уживаше во тепачката – со насмевка го проследи судирот на Пол и Рондо

во категоријата Спорт

Славниот американски боксер Флојд Мејведер важи за еден од најбогатите спортисти во светот, а тоа му носи посебни привилегии кога се наоѓа во „Стејплс центар“ во Лос Анџелес. Често може да се види како тој заедно со уште неколку свои пријатели седи покрај паркетот, веднаш до НБА ѕвездите. 
Вчера, непоразениот боксер имаше можност да го проследи дебито на Леброн Џејмс во дресот на „езерџиите“, кое беше во сенка на општата тепачка која ја предизвикаа Крис Пол и Ражон Рондо.
Мејведер беше забележан од камерите како се смее по инцидентот меѓу кошаркарите. Сигурно дека му се допаднаа ударите кои ги разменија плејмејкерите на Лос Анџелес Лејкерс и Хјустон Рокетс.

Извор: https://www.gol.mk/

Ахмети му се заблагодари на Коѕијас за посветеноста за затворање на прашањата со соседите

во категоријата Македонија

Лидерот на ДУИ Али Ахмети во писмо до досегашниот шеф на грчката дипломатија Никос Коѕијас, вели дека е разочаран од веста за неговата оставка, и изразува благодарност за неговата посветеност за затворање на прашањата со соседите.
– Со разочарување ја примив веста за твојата оставка од Министерството за надворешни работи на Република Грција бидејќи веќе четири години работиме заедно за европски вредности, добрососедство, мирен регион, стабилност и безбедност. Нашата соработка беше природна бидејќи не соединуваат нашите геостратешки и геополитички убедувања не само за нашите земји туку и за регионот и пошироко, волјата за решавање на прашањата помеѓу Скопје и Атина, но и согледувањата за односите со Албанија и Косово, вели Ахмети во писмото до Коѕијас.
Лидерот на ДУИ натаму му се заблагодарува и за посветеноста и неговиот придонес за мир, за затворање прашањата со соседите и, како што наведува, „за една Југоисточна Европа потполно интегрирана во НАТО и ЕУ“.
Ахмети му посакува среќа на Коѕијас со порака дека во него секогаш ќе „најде отворена врата за да се остварат нашите убедувања за еден развоен и интегриран регион“.
1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Извор: https://1tv.mk/

ВИДЕО: Грешка на Донарума, супер-гол на Икарди – дербито за Интер

во категоријата Спорт

Големото миланско дерби во рамките на 9. коло од Серија А заврши со гол на Икарди во последната секунда и голема победа на Интер (1-0). Во натпревар кој беше осуден на реми без голови, една грешка на Џиџо Донарума, скапо ги чинеше миланезите. 
Дербито започна агресивно и Интер беше првиот тим кој се закани. По десетина минути игра Икарди ја затресе мрежата на Донарума, но заради офсајд водството на „сино-црните“ оправдано беше поништено. Политано со соло пробив во 18. минута се закани, но Ромањоли ја исфри топката во корнер во последен час.

Судијата Ирати имаше полни раце работи, а Наинголан и Биглиа први влегоа во неговиот бележник. По половина полувреме Перишиќ со глава го натера Донарума да се истегне и да ја исфрли топката во корнер. По неполн половина час, Спалети го замени повредениот Наинголан и го внесе Борха Валеро. 

По половина час Икарди ја погоди пречката од гостинскиот гол, а седум минути подоцна задоцни по центаршутот на Вршаљко. Милан најблиску до водство беше во 40. минута, кога Мусакио со глава биеше крај голот. Истиот фудбалер постигна гол во 42. минута, но заради недозволена позиција оправдано беше поништен. 

Вториот дел започна многу потактички. Пак Интер беше поактивен, посебно преку Политано, но зрели шансо скоро и да немаше. Едно невнимание на Донарума можеше скапо да ги чини „росонерите“, но младиот голман стигна навреме да интервенира.

Кеита Балде влезе по еден час игра и на Весино му подготви добра можност, но неговиот удар заврши во блокот. Сусо од волеј биеше премлако во 81. минута во најзрелата можност на Милан во вториот дел. Ниту влегувањaтa на Антонио Кандрева и Бакајоко во самиот финиш не донесео емоции. Но, кога сите очекуваа крај на натпреварот, Мауро Икарди во судискто надополнување со глава по грешната проценка на Донарума, донесе голема победа на Интер со 1-0. 

Извор: https://www.gol.mk/

МОК ги оцени како супер-успешни МОИ и златото на Весели во Буенос Аирес

во категоријата Спорт

По враќањето на oлимписката делегација од Младинските Олимписки игри  во Буенос Аирес, утрово беше одржана прес-конференција на која МОК даде анализа за учеството и постигнатите резултати. Акцент беше ставен на освоениот прв медал за Македонија на Младинските Олимписки игри, освоен од страна на Фаик Весели и неговиот тренер Александар Кузмановски во Карате.
Спортскиот директор Владимир Богоевски истакна дека сите спортисти кои биле во Буенос Аирес дале максимум, некои од нив ги исполнија очекувањата, а некои не, но за тоа ќе се зборува после анализата од страна на нивните тренери. Овие игри секако се успешни поради освоениот медал од страна на Фаик Весели, кој на крајот и донесе на Македонија бронзен медал, кој е прв на вакво натпреварување на Македонија.
На прес-конференцијата говореа и директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски како и претседателот на МОК, д-р Васил Тупурковски кои исто така им честитаа на нашите спортисти, а секако и на освојувачот на медал за Македонија.

Извор: https://www.gol.mk/

Ахмети до Коѕијас: Убеден сум дека нашите долги, пријателски и искрени разговори ќе продолжат

во категоријата Македонија

Лидерот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети, испрати писмо до екс-министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас по оставката од функцијата што ја поднесе во средата, соопшти партијата на Ахмети.„Со разочарување ја примив веста за твојата оставка од Министерството за надворешни работи на Република Грција бидејќи веќе четири години работиме заедно за европски вредности, добрососедство, мирен регион, стабилност и безбедност. Нашата соработка беше природна бидејќи нѐ соединуваат нашите геостратешки и геополитички убедувања не само за нашите земји туку и за регионот и пошироко, волјата за решавање на прашањата помеѓу Скопје и Атина, но и согледувањата за односите со Албанија и Косово“, се вели во писмото.Ахмети му заблагодарува на Коѕијас за неговата посветеност и придонесот за мир и за затварање на прашањата со соседите, во насока на интеграциите во НАТО и ЕУ.„Убеден сум дека нашите долги, пријателски и многу искрени разговори ќе продолжат со заедничкото ангажирање за вредностите кои ги делиме. Ти посакувам здравје, среќа и кај мене секогаш ќе најдеш отворена врата за да се остварат нашите убедувања за еден развоен и интегриран регион“, се вели во писмото што Ахмети му го испратил на Коѕијас.Ахмети до Коѕијас: Убеден сум дека нашите долги, пријателски и искрени разговори ќе продолжат was last modified: October 21st, 2018 by Naum Lokoski

Извор:https://a1on.mk/

оди на почеток