Posted on во категоријата Македонија

Ја приведуваат Катица Јанева? Полициско комбе пред домот на обвинителката!

Полициски сили упаднаа во куќата каде што живее во Козле и ја приведуваат специјалната јавна обвинителка Катица Јанева со полициско возило, пренесува …Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Македонија

Дескоска: Проблемот за Законот за ЈО не е Јанева, туку постапките на СЈО

Каменот на сопнување во текот на преговорите за Законот за јавно обвинителство не е Катица Јанева туку барањето за затворање на постапките …Продолжи да читаш

регион

Posted on во категоријата Регион

(ВИДЕО) Урнат ресторанот на насилникот од Албанија што ги нападна шпанските туристи

Насилниот сопственик на ресторан од Албанија, што минатата недела нападна шпански туристи, остана без својот угостителски објект откако изутринава, по наредба на …Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Регион

Грција по предупредувањето од САД: Иранскиот танкер не бара влез во наше пристаниште

Грчките власти одговорија на предупредувањата од САД испратени до властите во Атина со барање поморските служби да не му помагаат на иранскиот …Продолжи да читаш

свет

Posted on во категоријата Свет

(ВИДЕО) Денот се претворa во ноќ! Димот од пожарите во Амазон го прекри небото над Сао Пауло

Бразилската агенција за вселенски истражувања соопшти дека бројот на пожари во Амазон е зголемен за 83 проценти во однос на минатата година. …Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Свет

Ариф Четин: „Планините целосно се исчистени од терористите“

ВАН (АА) – Генералниот командант на жандармеријата на Турската армија, Ариф Четин, во рамките на операцијата „Киран“, која се води против терористичката …Продолжи да читаш

бизнис

Posted on во категоријата Економија

Трговска војна со Косово; ССК: Имаме штети, да се најде решение

Додека Владата дипломатски се обидува да ги тргне трговските бариери со Косово, трговците почнаа да ги чувствуваат загубите. Од Сојузот на стопански …Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Економија

Македонија и Бугарија со меѓусебен меморандум за соработка во инфраструктурата

Северна Македонија и Бугарија во Скопје потпишаа меморандум за соработка за инфраструктурни проекти, трговска размена и искуства за членство на земјата во …Продолжи да читаш

технологија

Posted on во категоријата Технологија

Научниците предупредуваат на посилни турбуленции како резултат на климатските промени

Потенцијално опасните турбуленции стануваат се почести на трансатлантските летови, како резултат на промените во воздушните струења поврзани со климатските промени, покажува една …Продолжи да читаш

култура

Posted on во категоријата Култура

Со претставата „Одисеј“ на Горан Стефановски се спушта завесата на Охридско лето

Театарската претстава „Одисеј“ на Горан Стефановски вечерва на Античкиот театар со почеток во 21 часот ќе го означи крајот на годинешното 59. …Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Култура

Зографска-Беличанец: Купивме локација во Охрид за да бидеме поблиску до Охридско лето

Музичката програма на годинешното 59. издание на Охридско лето беше заокружена вчеравечер со авторски концерт на великанот на македонската класична музика, композиторот …Продолжи да читаш

спорт

Posted on во категоријата Спорт

Цуцули е нов играч на двојниот косовски шампион

Само неколку денови откако го напушти албанскиот Кукс, некогашниот македонски репрезентативец Ардијан Цуцули се пресели во Косово потпишувајќи го тамошниот прволигаш и …Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Спорт

ДОПИНГ ИСТРАГА: Каква таблета голтнал бекот на Ајнтрахт?

Изненадувачка посета на допинг контрола во редовите на Ајтнрахт Франкфурт, а поточно нивна цел бил австрискиот репрезентативец Мартин Хинтерегер, пренесува угледниот германски …Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Спорт

„Спортмедиа“ интервју – Гањо: Тиквеш е најдобар на истокот; Пижон: Брегалница ќе биде прва!!!

Во сабота стартува новата сезона во Втората лига – Исток. Во битката за првото место се издвојуваат две екипи, според квалитетот, буџетот, …Продолжи да читаш

Дескоска: Проблемот за Законот за ЈО не е Јанева, туку постапките на СЈО

во категоријата Македонија

Каменот на сопнување во текот на преговорите за Законот за јавно обвинителство не е Катица Јанева туку барањето за затворање на постапките кои се почнати од СЈО по периодот од првите 18 месеци и уништувањето на дотогаш собраните докази. Тоа е клучното прашање за кое има непомирливи разлики, вели министерката за правда Рената Дескоска.

Другите прашања, според Дескоска, се прашања за кои има мегдан за разговор.

– Битни се принципите кои треба да се усвојат во законот, а не личните интереси или судири. Со оглед на тоа што новиот закон предвидува дека двете обвинителства – за организиран криминал и СЈО се спојуваат, логично е дека сите обвинители чиј мандат трае и сите вработени од двете обвинителства да преминат во новото обвинителство. Катица Јанева не влегува во тој пакет, бидејќи нејзе мандатот и истекува на 15 септември. Но, кога зборуваме за конкретни личности, без оглед дали се обвинители или вработени во обвинителствата, мора да бидеме свесни дека доколку се докаже нивна кривична одговорност, тие со судска одлука би биле отстранети од своите работни места, без оглед каде законот предвидува дека би ја продолжиле нивната кариера. До донесување на судската одлука останува пресумпцијата на невиност, вели министерката за правда Рената Дескоска интервју за „Независен весник“.

Последната средба меѓу работните групи на власта и опозицијата за Законот за јавно обвинителство се одржа во јули и иако се очекуваше тие да продолжат со работа од почетокот на оваа недела, тоа не се случи.

Собраниската седница за предлог-законот е закажана за 27 август, по враќањето на пратениците од колективниот одмор. За законот е потребно двотретинско мнозинство, односно поддршка од 80 пратеници.

Во меѓувреме позициите на двете страни се непроменети. Власта, како што повеќе пати потенцира е подготвена да одговори на одредени барања на опозицијата, но сепак црвената линија е бескомпромисната борба против криминалот, додека пак опозицијата е на став дека не прифаќа автоматско префрлање на јавните обвинители од СЈО во новоформираното Обвинителство за гонење организиран криминал и висока корупција, ниту тоа да биде предводено од Русковска.

Извор: https://tv21.tv/

„Спортмедиа“ интервју – Гањо: Тиквеш е најдобар на истокот; Пижон: Брегалница ќе биде прва!!!

во категоријата Спорт

Во сабота стартува новата сезона во Втората лига – Исток. Во битката за првото место се издвојуваат две екипи, според квалитетот, буџетот, амбициите, желбите, а тоа се Тиквеш и Брегалница. Кавадарци и Штип сакаат следната сезона Прва лига. И тоа не го кријат, и во Тиквеш и во Брегалница. „Спортмедиа“ по тој повод направи за нашите читатели напоредно интервју со тренерите на двете екипи, Љупчо Димитковски – Гањо и Добринко Илиевски – Пижон.

 1. Кој ќе биде првак во Втора лига – Исток?

ДИМИТКОВСКИ: Секако Тиквеш, а кој би можел друг.

ИЛИЕВСКИ: Брегалница на крајот од сезоната ќе биде прва и ќе се пласира во Првата лига.

 

 1. Кој има подобар тим, Тиквеш или Брегалница?

ДИМИТКОВСКИ: Тиквеш, според мене ние имаме далеку подобар тим во однос на Брегалница. Секако дека ги ценам штипјани, ама лично сметам дека Тиквеш е поквалитетен тим.

ИЛИЕВСКИ: Апсолутно Брегалница. Мое лично мислење е дека има подобар тим во однос на кавадачарни. И јас го почитувам ривалот, но реков, Брегалница е подобра.

 

 1. Кој играч од Брегалница/Тиквеш би го сакале во своите редови?

ДИМИТКОВСКИ: Ниту еден од Брегалница. За разлика од нас, штипјани се распрашуваа за сите наши играчи. Тоа нешто говори.

ИЛИЕВСКИ: Па, еве на пример Ѓорѓи Мојсов. Неговото искуство и квалитет добро би ни дошле во средниот ред.

 1. Каде е шансата на вашиот тим во однос на противникот?

ДИМИТКОВСКИ: Шансата на Тиквеш па и предноста, е во тоа што имае компактен тим, го задржавме „костурот“ од лани. Потоа другарството кое го имаме меѓу тимот, стручниот штаб и раководството. Ние ја имаме таа потребна „хемија“ што се вели. Тоа ми дава за право да бидам оптимист. Да напоменам дека зад нас стои цел град Кавадарци на чело со градоначалникот Јанчев.

ИЛИЕВСКИ: Нашата предност е во тоа што ангажиравме навистина голем број квалитетни играчи. И јас се изненадив колку брзо се вклопија и сега имаме „хемија“ во тимот. Може да се пофалам дека имаме екстра квалитет на секое место во тимот, имаме и долга клупа. И се ова благодарение на нашиот спонзор Кире Гогов, кој покажува како треба да се води еден клуб. Тој ни овозможува прекрасни услови за работа.

 

 1. „Лозари“ или „Фалангата“. Која навивачка група е подобра?

ДИМИТКОВСКИ: Тука нема никакви дилеми, апсолутно „лозарите“ се подобра навивачка група. Тие досега секаде беа со нас, на сите мечеви ни даваа поддршка, и на гостувањата. Јас не гледам „фалангата“ да го правела тоа.

ИЛИЕВСКИ: Не треба да се трошат зборови, тоа е „фалангата“. Па тоа сите го знаат, не треба јас сега да образложувам зошто Брегалница има подобри навивачи.

 

 1. Ваше мислење за Илиевски/Димитковски?

ДИМИТКОВСКИ: Фактот дека Пижон беше долго време во структурите на младинските селекции во ФФМ говори дека станува збор за квалитетен тренер. Јас го ценам и респектирам како млад и добар стратег.

ИЛИЕВСКИ: Се најдобро за Гањо. Работел во повеќе клубови, има искуство, има квалитет. Секако дека го почитувам.

 

 1. Може ли некој друг освен Тиквеш и Брегалница да се вмеша во битката за врвот во Втората лига – Исток?

ДИМИТКОВСКИ: Јасно е дека Тиквеш и Брегалница се фаворити, некако и јавноста ги одвои во таа битка за првото место. Сепак не смееме да заборавиме на Кожуф и Беласица. Овие четири клуба очекувам на крајот да бидат на првите четири места на табелата.

ИЛИЕВСКИ: Факт е дека Брегалница и Тиквеш се први фаворити. Сепак јас би ги спомнал и Кит Го, колегата Грнев работи добро во Пехчево, потоа Беласица и Кожуф. Овие пет екипи ќе се борат за горниот дел на табелата во Втората лига – Исток.

Извор: https://sportmedia.mk/

(ВИДЕО) Урнат ресторанот на насилникот од Албанија што ги нападна шпанските туристи

во категоријата Регион

Насилниот сопственик на ресторан од Албанија, што минатата недела нападна шпански туристи, остана без својот угостителски објект откако изутринава, по наредба на градежен инепсктор механизација ја урна градбата. Како што пренесуваат локалните медиуми, инспекциската контрола утврдила дека објектот е бесправно изграден. Сопственикот на локалот, Михаил Кокдима, моментално е во затвор по нападот на туристите.

За случајот експресно реагираше и албанскиот премер Еди Рама откако низ интернет порталите и социјалните мрежи се појави снимка на која се гледа како угостителот ги напаѓа  туристите и им ја крши шофершајбната.

„Насилникот што ги нападна нашите шпански пријатели го прекрши светиот код на албанската гостопримливост, посрамотувајќи нѐ сите нас. Им се извинивме на шпанските туристи и тие повторно ќе дојдат тука“, пишува Рама.

Потсетуваме, инцидентот се случи минатата недела во Порто Палермо, на југот на Албанија. Водеото направено од автомобилот, изнајмен од шпанските туристи прикажува како човекот упорно се обидува да го скрши стаклото и да се пресмета со нив.

Шпанските медиуми пренесуваат дека во возилото биле Еугенио Галдон и неговото семејство, кои патувале со локален возач и водич. Тие наводно го напуштиле ресторанот во кој ручале откако сопственикот станал агресивен.

 

 

.

Извор: https://www.alsat-m.tv/mk/

Судијата што го судеше мечот Германија-Бразил 7:1 на СП стана тренер на шпански клуб

во категоријата Спорт

Мексиканскиот арбитар Марко Антонио Родригез утринава е назначен за нов тренер на шпанскиот второлигаш Саламанка. Она што беше јавна тајна, сега е официјално потврдено и од клубот и од самиот судија. Тој стави потпис на едногодишен договор, а ја има потребната тренерска лиценца поради тоа што ги има и сите сетрификати потребни за водење на фудбалски клуб.

Родригез беше контроверзен судија, а во својата татковина на еден меч, држејќи жолти картони во левата и десна рака опоменал двајца играчи одеднаш. Поради тоа бил суспендиран од Мексиканскиот сојуз.

Тој судел на три Светски првенства, во Германија, Јужна Африка и Бразил, а го судеше епското полуфинале на СП во Бразил помеѓу Германија и Бразил (7:1) како и дуелот помеѓу Уругвај и Италија во групната фаза кога го исклучи Суарез поради тоа што го гризна противничкиот дефанзивец Киелини.

Родригез е поранешен професор по физичко воспитување, а работел и како спортски коментатор во Шпанија.

Извор: https://sportmedia.mk/

ТИКЕТ НА ДЕНОТ: Динамо подготвен за последниот чекор до ЛШ

во категоријата Спорт

Хрватскиот шампион и оваа година е близу до обабедување место во групната фаза од Лигата на шампионите. Досегашните настапи тоа го потврдуваат. Згора на тоа, добија одличен ривал во ова плеј-оф коло во името на Розенборг, кој годинава има само еден просечен состав против кој „модрите“ треба да ја искористат шансата и да си обезбедат европска есен во фудбалската елита. Начинот на кој игра Динамо, неправи убедени дека денеска ќе остварат макар и минимална победа (иако очекуваме да биде и поубедлива) пред реваншот во Норвешка. ТИКЕТОТ на ДЕНОТ со Mozzart носи уште неколку интересни парови. Интересно ќе биде и во Швајцарија каде Црвена Звезда треба да постигне макар еден гол во мрежата на Јанг Бојс.

 1. Динамо (З) – Розенборг кт 1 (1.60)
 2. Јанг Бојс – Ц. Звезда тм2 1+ (1.55)
 3. Никобинг – Наествед вг 3+ (1.50)
 4. Ерфурт – Мојселвиц вг 3+ (1.55)
 5. Ул/Киса – Санднес Улф вг 3+ (1.40)
 • ВКУПНА КВОТА: 8,07

 

 

Извор: https://sportmedia.mk/

Јавен повик за учество на јубилејната „Бела ноќ“

во категоријата Култура

Оваа година по 15-ти јубилејен пат, во организација на Град Скопје и ЈУ „Универзална сала“ – Скопје, се одржува културната манифестација “Бела ноќ“.

За таа цел, распишан е отворен јавен повик, на кој заинтересираните уметници до 6-ти септември ќе можат да се пријавуваат и со тоа, да бидат дел од овогодинешната “Бела ноќ“.

Визуелните уметности, применетите уметности, музиката, филмот, јавната уметност, како и урбаните изведби и перформанси се областите кои ќе бидат опфатени и кои скопјани ќе можат да ги видат на „Белата ноќ“ во сабота, на 5-ти октомври.

Заинтересираните уметници апликацијата ќе можат да ја симнат од веб сајтот http://belanok.mk/ , а истата пополнета ќе можат да ја достават на адресата на ЈУ “Универзална сала“, Бул. Партизански одреди бр. 45, 1000 Скопје, со назнака “За Бела Ноќ“, или по електронски пат, на [email protected]

По завршувањето на повикот, учесниците ќе бидат оценети врз основ на квалитетот на делото, иновацијата како и карактерот во опсег на предложениот концепт, а конечната селекција ќе биде извршена од страна на организаторот.

ИЗВОР: https://makfax.com.mk/kultura/

Марко со нов херојски подвиг: За Голема Богородица ќе го плива триаголникот Охрид-Св.Наум-Струга-Охрид за лицата со ретки болести

во категоријата Спорт

Младиот Марко Пејчиновски продолжува со своите храбри потези, на својата „Фејсбук“ фан-страна најави нов подвиг за паметење. На празникот Голема Богородица Марко ќе го плива триаголникот Охрид-Св.Наум-Струга-Охрид, а подвигот го посветува на лицата со ретки болести.

За постетување минатата година Марко кој има доживеано инфаркт на коска на долните екстремитети.за околу девет часа во еден здив успеа да го преплива Охридското Езеро од Св. Наум до Охрид.

Извор: https://sportmedia.mk/

Сообраќајка во Охрид, жена тешко повредена

во категоријата Македонија

Средовечна жена на возраст од 61 година со тешки телесни повреди е пренесена во охридската болница по сообраќајна несреќа што вчера се случила во близина на центарот на Охрид.

Како што се наведува во полицискиот билтен:

На 20.08.2019 во 15.25 часот на улица „Илинденска“ во Охрид се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко возило „Мерцедес А170“ со охридски регистарски ознаки, управувано од С.С.(61) од Охрид и патничко возило „Опел зафира“ со охридски регистарски ознаки, управувано од А.Н.(23) од Охрид. Во незгодата со тешки телесни повреди се здобила С.С., а со телесни повреди се здобил А.Н. по што биле пренесени во болницата „Св.Еразмо“ каде им била укажана лекарска помош. Увид на местото на настанот извршила увидна екипа од СВР Охрид.

.

Извор: https://www.alsat-m.tv/mk/

Ајкула нападна на Хаваи, една девојка итно хоспитализирана

во категоријата Свет

Една 26 годишна девојка е пренесена во болница на Големиот остров на Хаваите откако била нападната од ајкула. Како што пренесуваат странските агенции, девојката има две рани од загриз, еден на ногата и еден во пределот на појасот. Таа не е во животозагрозувачка состојба и се очекува набрзо да биде пуштена од болницата.

Извор: https://www.alsat-m.tv/mk/

оди на почеток