регион

Posted on во категоријата Регион

Протестот на албанската опозиција мина мирно и со порака дека политичкото решение е заминување на Рама

Синоќешниот шести по ред „национален протест“ на обединетата албанска опозиција заврши со обраќањето на лидерот на Демократската партија Љуљзим Баша кој рече …Продолжи да читаш

свет

Posted on во категоријата Свет

Скопје: ТИКА го реализираше последниот модул од семинарите по дефектологија

СКОПЈЕ (АА) – Турската агенција за соработка и координација (ТИКА) во Северна Македонија го организираше четвртиот и последен дел од серијата „Едукативни …Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Свет

Сојлу: „По турските операции, 329.000 Сиријци се вратија во своите домови“

ИСТАНБУЛ (АА) – Речиси 330.000 Сиријци од Турција се вратија во своите домови откако Турција успешно ги заврши антитерористичките операции во северниот …Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Свет

Во голем број држави од ЕУ се одржуваат избори за ЕП, резултатите околу полноќ

Во поголемиот дел од Европската унија, денеска се одржуваат избори за Европскиот парламент. За пратеници во Европскиот парламент денеска гласаат во Хрватска, …Продолжи да читаш

Placeholder
Posted on во категоријата Свет

Сојлу: „Во Турција оваа година по илегален пат влегле 41.192 авганистански мигранти“

ИСТАНБУЛ (АА) – Турскиот министер за внатрешни работи Сулејман Сојлу истакна дека годинава во Турција по илегален пат влегле 41.192 авганистански мигранти, …Продолжи да читаш

бизнис

технологија

Posted on во категоријата Технологија

Девет од десет лица страдаат од синдромот на фантомска вибрација (ВИДЕО)

Девет од десет лица страдаат од синдромот на фантомска вибрација (ring-xiety пореметување), покажа неодамнешно истражување. Се работи за моменти во кои ви се …Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Технологија

Во Рим откриена сочувана глава од античко божевство

Археолозите во близина на римскиот Колосеум пронашле невообичаено сочувана глава од античко римски кип, објави римскиот градски совет. Во соопштението стои дека …Продолжи да читаш

култура

Posted on во категоријата Култура

(Видео) Заврши Канскиот филмски фестивал, „Златна палма“ за јужнокорејскиот Parasite

Главната награда „Златна палма“ на овогодишниот Кански филмски фестивал е доделена на јужнокорејскиот режисер Бонг Џун-хо за црната комедија Parasite. Наградата за …Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Култура

Прва изложба на студентите на Факултетот за дизајн и технологии на мебел и ентериер

Во понеделник (27 Мај), во просториите на Музејот на град Скопје, ќе биде отворена првата изложба на студентите од Факултетот за дизајн …Продолжи да читаш

спорт

Posted on во категоријата Спорт

Грешка на ЕХФ или на Пасквал: Во Барселона прават тактика за Штербик – голманот на Вардар

Вардар, Барселона, Веспрем и Келце, но и целата ракометна европска јавност одбројува до стартот на фајнл-фор завршницата во Лигата на шампионите. Мотивот …Продолжи да читаш

ДИК: Гласањето досега без проблеми, одбиени два приговора

во категоријата Македонија

Сите гласачки места во казнено-поправните установи се отворени утрово во 7 часот и гласањето ќе трае до 19 часот. Отворени се и гласачките места во дипломатско-конзуларните претставништва во странство и до овој момент гласањето тече без проблеми, информираше на пладневната прес-конференција портпаролката на Државната изборна комисија Љупка Гугучевска.
– Во своите домови гласачкото право ќе го остварат 1.859 гласачи. До ДИК беа доставени десет приговори од гласачи кои се пријавиле како болни или немоќни до општинските изборни комисии, но нивните пријави не биле прифатени. Од нив, ДИК прифати осум, а одби два приговори, изјави Гугучевска.
До овој момент до ДИК се доставени два приговора за заштита на личното избирачко право кои се одбиени.
– Приговорите се од гласачи кои не биле запишани во изводите од избирачкиот список и одбиени се затоа што на едниот гласач му е поништено живеалиштето од МВР, а другиот немал важечки документ за лична идентификација, изјави Гугучевска.
Нагласи дека немаат никакви пријави за проблеми при доставата и примопредавањето на гласачките материјали.
На новинарско прашање како тече гласањето во дијаспората и наводи за притисоци пред гласачко место во Австралија, Гугучевска рече дека се во постојана комуникација со гласачките одбори кои го спроведуваат гласањето во дипломатско-конзуларните претставништва.
– По принципот на екстериторијалност, надлежностите се внатре во гласачкото место и ние можеме официјално да зборуваме за тие податоци. Во текот на денот, кога ќе имаме официјални информации, секако ќе информираме, рече Гугучевска.
Потсети дека гласањето се врши со заокружување на само еден од понудените одговори со хемиско пенкало во сина боја. Следната прес-конференција на ДИК е во 19.30 часот.
Со право на глас на референдумот на државно ниво во избирачкиот список се запишани вкупно 1.806.336 гласачи. Во дипломатско-конзуларните претставништва во странство, своето гласачко право може да го остварат 2.694 гласачи кои се пријавиле, додека во 13 казнено-поправни установи пријавени за гласање се 1.558 гласачи. Седум гласачи, кои се водат како внатрешно раселени, ќе можат во текот на денешниот ден своето гласачко право да го остварат во единствениот Центар за внатрешно раселени лица.
ДИК има издадено акредитации за набљудување на 11.907 домашни и 493 странски набљудувачки, 194 преведувачи и 83 странски новинари.
1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Извор: https://1tv.mk/

МНР го осудува попречувањето на референдумскиот процес во Австралија

во категоријата Македонија

Скопје, 29 септември 2018 (-) –  Министерството за надворешни работи соопшти дека како институција директно поврзана со процесот на гласање на дијаспората во македонските дипломатско-конзуларни претставништва, најостро го осудува објавувањето снимки на социјални медиуми, како и навредите кон македонски граѓани во Австралија кои решиле да гласаат на референдумот.
– Ова претставува директно прекршување на основното демократско право на гласање, но и влијание врз референдумскиот процес, како и прекршување на правото на приватност за време на гласање. Каков било обид за влијание или притисок врз гласачите на денот на гласање за референдумот е недопустливо, пишува во реакцијата на МНР. 
Министерството соопшти дека се известени локалните власти во Австралија и наведува дека овие сериозни прекршоци се недопустливи и во најскор можен рок ќе се преземат сите законски мерки за санкционирање на чинителите.
 – Повторуваме, никој нема право да навредува и никој нема право да спречува и со тоа директно да влијае врз гласачкиот процес, граѓани кои одбрале да го исполнат своето демократско право и да гласаат на референдумот, наведува МНР. хс/вг/13:28
###
 
 
 
 

Извор:https://www.mia.mk

Ќе биде ли така и сега? Веспрем и Вардар во Унгарија често играат нерешено!

во категоријата Спорт

Македонскиот првак Вардар е во исчекување на следниот предизвик во Лигата на шампионите, кој е наречен Веспрем. Унгарскиот првак влегува со големи амбиции во новата сезона, сака да го освои европскиот трон, но традицијата е на страната на „црвено-црните“ кои знаат како да останат непоразени.
Вардар претрпе промени за време на летото, но добро ја почна сезоната во ЛШ, со две победи на два меча. Сега, се посакува нов успех, но ќе биде тешко против тимот кој на голот го има токму поранешниот голман на македонскиот тим, Арпад Штербик, чии квалитети и тоа како се познати.
Статистиката на натпреварите меѓу двата тима покажува дека Вардар игра добро во Унгарија, а интересно е што три од последните четири меѓусебни меча кога македонскиот тим бил гостин – завршувале нерешено. Три од нив се во 2016 година, кога мечевите во Унгарија завршиле 28-28, 30-30 и 30-30, а еден е во 2015 година, со резултат 24-24.
Единствениот пораз на последните пет меѓусебни меча на двата тима надвор од Скопје, Вардар го има во 2016 кога на Ф4-турнирот во СЕХА во финалето загуби со 28-26, но истото се одигра во Вараждин. Последниот пораз во Унгарија, Вардар го има во 2014 година, кога во ЛШ загуби со 32-24.
ПОСЛЕДНИТЕ МЕЧЕВИ НА ВАРДАР КАКО ГОСТИН СО ВЕСПРЕМ
2016: Веспрем – Вардар 28-28 (Унгарија)
2016: Веспрем – Вардар 30-30 (Унгарија)
2016: Веспрем – Вардар 28-26 (Вараждин, Хрватска)
2015: Веспрем – Вардар 24-24 (Унгарија)
2014: Веспрем – Вардар 32-24 (Унгарија)
2014: Веспрем – Вардар 31-23 (Унгарија)
Што се однесува до вкупниот скор од последните пет години, од вкупно 12 меѓусебни дуела Веспрем има пет победи, три меча му припаднаа на Вардар, додека четири завршиле нерешено.
Натпреварот меѓу Веспрем и Вардар се игра од 17:30 часот. Македонскиот тим нема да прави промени и ќе настапи во истиот тим во кој беше и на претходните две средби во ЛШ.

Извор: https://www.gol.mk/

(ВИДЕО) Николовски: Министерството за земјоделство ќе инвестира во науката за производство на ориз

во категоријата Економија

На следната седница на Владата ќе бидат донесени нови мерки во земјоделството, а тие конкретно ќе се однесуваат на производството на ориз и на јаболка.Ова го најави министерот за земјоделство Љупчо Николовски, за време на манифестацијата „Денови на кочанскиот ориз“, најавувајќи тековна, но и подолгорочна поддршка за земјоделските производители.– Кај нас имаше скоро десетгодишен застој во инвестирањето во науката за оризот, поради што во Програмата за рурален развој за 2019 година предвидуваме мерки за модернизација на Институтот за ориз во Кочани. Ќе се инвестира во набавка на опрема, но и за едукација на вработените со што ќе ги насочиме нашите долгорочни политики кон истражување на можностите и на нови сорти во оризопроизводството. Истовремено, креираме стратешки мерки за целокупното земјоделство, при што распишани се неколку повици преку кои, со меѓународно признати институции кои ни помагаат, очекуваме растот на целиот сектор да биде многу поголем од три отсто, колку што беше во првата половина од годината, истакна Николовски.Во рамки на интервентните мерки во земјоделството, министерот Николовски потсети дека минатата година субвенциите за сите земјоделски производи беа зголемени линеарно за десет проценти, додека кај оризот тоа зголемување било далеку поголемо и изнесувало околу 300 отсто по хектар во споредба со претходниот период.Николовски истакна дека од овогодишната жетва на оризот во Кочанско се очекуваат просечни приноси по околу пет илјади килограми од хектар, при што вкупната реколта би требало да тежи околу 15.000 тони оризова арпа.Поради помалите површини што беа засеани пролетва, земјоделските производители се надеваат на пораст на откупната цена, која во моментот се уште е под очекуваното ниво и се движи околу 13 денари за килограм арпа.(ВИДЕО) Николовски: Министерството за земјоделство ќе инвестира во науката за производство на ориз was last modified: September 29th, 2018 by Ана

Извор:https://a1on.mk

Aдеми: Чинот на снимање гласачи е спротивно на законите, снимачите се идентификувани

во категоријата Македонија

По видео снимките кои се појaвија на социјалните мрежи, преку „Фејсбук“ реагираше министерот за дијаспора, Едмонд Адеми.„Чинот на снимање на гласачите пред конзулатот во Мелбурн од страна на неколку индивидуалци е спротивно на сите закони и вредности на демократијата“, напиша Адеми на својот „Фејсбук“ профил.Министерот во својот напис додаде и дека институциите од земјава се во контакт со австралиските власти и дека случајот е пријавен, а снимачите се идентификувани и ќе ги сносат сите законски последици согласно австралиското законодавство.Aдеми: Чинот на снимање гласачи е спротивно на законите, снимачите се идентификувани was last modified: September 29th, 2018 by Ана

Извор:https://a1on.mk/

Вучиќ: Србите сакаат да изгубат се

во категоријата Регион

25 септември 2018 / 10:57Српскиот претседател, Александар Вучиќ на седница на Главниот одбор на неговата „Српска напредна партија“, изјави дека неговата политика во поглед на решението за Косово доживеала пораз, бидејќите, како што рекол, Србите повеќе сакале да изгубат се.„И кога се обидовме да добиеме нешто, изгубивме се благодарејќи на сопствената неодговорност“, рече тој, изразувајќи стравување дека Белград повеќе нема да има нова шанса.

Извор: http://www.alsat-m.tv/mk/

Езерата во Алјаска и Сибир испуштаат опасен гас во воздухот (ВИДЕО)

во категоријата Технологија

Езерата ширум Алјаска и Сибир почнале да испуштаат балончиња од метан, а ова испуштање на гасови кои создаваат ефект на стаклена градена ги загрижило научниците. Глобалното затоплување го топи арктичкиот пермафрост, штетните гасови се испуштаат во атмосферата, но лошата вест е тоа што овој процес се случува побрзо од очекуваното.
Минатиот месец американската вселенска агенција “НАСА” објавила снимка од арктички езера полни со балончиња кои се последица од малку познатиот феномен на “нагло одмрзнување”.
На научниците веќе долго им е познато дека пермафростот кој се топи има потенцијал да испушта големи количини на метан во атмосферата. Бидејќи органската материја која била заробена во тлото се одмрзнува, тие се разложуваат и се распаѓаат испуштајќи јаглерод и метан. Но тој процес бил многу бавен, а тоа што научниците не го земале во предвид е наглото одмрзнување.

Кога сета таа количина би се ослободила во атмосферата, последиците по климатските промени би биле огромни. Вкупно има околу 1.500 милијарди тони јаглерод заробен во пермафростот, што е речиси двојно поголема количина од моменталниот јаглерод во атмосферата.
Во минатото, кога животните облици засновани на јаглерод умреле на Арктикот, замрзнале пред да имаат време да се распаднат. Сега, со се повисоките температури во регионот, микробите во одмрзнатото арктичко тло ги разложуваат овие заледени органски тела, испуштајќи јаглерод-диоксид и метан во атмосферата.

Според истражувањата на НАСА, наглото одмрзнување се одвива под таканаречен термокраст, односно одмрзнувачки езера. Научниците пресметале дека наглото одмрзнување ги дуплирало претходните проценки за придонесот на пермафростот во глобалното затоплување.
Исто така дошле до заклучок дека луѓето не можат да направат многу за да го сопрат овој процес. Дури и кога би ги намалиле емисиите на штетни гасови, наглото одмрзнување би продолжило да испушта големи резерви на метан во атмосферата.

Извор: https://usb.mk/

Ковач го повиши тонот по вториот кикс во низа: Ова повеќе не смее да се случи

во категоријата Спорт

kovac

Тимот на Баерн Минхен сосема неочекувано за неколку денови направи два кикса во Бундеслигата, прво одигра реми со Аугзбург на домашен терен (1-1), додека пак вчера загуби на гостувањето во Берлин кај Херта со 2-0, па денеска може да го загуби првото место на прволигашката табела.

По овој нов неуспех разочаран беше тренерот Нико Ковач кој едноставно го повиши тинот на неговиот глас испраќајќи конкретна порака до неговите израбници:

-Не само што не ги искористивме нашите шанси туку и примивме два гола кои можевме да ги избегнеме. Ова повеќе не смее да се случи. За вторито гол направивме техничка грешка. Грешки се прават, ама ако ги направите во Бундеслигата ќе бидете казнети. Севкупно одигравме пристоен натпревар, но резултатот го отежнува тоа да го оправдаме. Ние добро комбиниравме и ја контролиравме играта, но едноставно не ги искористивме шансите. Поразот не е проблем. Сите оние кои го знаат Баерн нема да има ваков резултат во иднина, ќе направиме се за да бидеме повторно успешни -рече Ковач.

Извор: https://derbi.mk/

Британскиот министер за бизнис е оптимист дека Велика Британија ќе склучи договор за Брегзит

во категоријата Свет

Британскиот министер за бизнис, енергетика и индустриска стратегија Грег Кларк рече дека постојат причини за оптимизам дека Велика Британија ќе склучи договор со ЕУ.
Тој ова го изјави откако производителот на „Тојота“ предупреди дека ако Лондон излезе од ЕУ без договор, тоа лошо ќе влијае врз производството на јапонскиот бренд во Велика Британија.
Само шест месеци пред излезот на Велика Британија од ЕУ на 29 март 2019 година, премиерката Тереза Мај рече дека преговорите за договорот за Брегзит се во ќорсокак. Според неа, нејзината стратегија, позната како „Чекерс“, е единствената вистинска опција.
Лидерите на ЕУ, сепак, рекоа дека клучните моменти во неа се неприфатливи, и многу пратеници од нејзината Конзервативна партија се заканија дека ќе гласаат против договор врз основа на тој план.
Таа несигурност предизвика загриженост дека Велика Британија ќе излезе без договор, а многу компании, особено од автомобилската индустрија, велат дека тоа е лоша опција со негативни последици.
– Се разбира дека сакаме договор. Никој не треба да ја доведува во прашање решеноста на премиерката и на нашиот преговарачки тим. Постојат основи за оптимизам дека ќе можеме да постигнеме договор за ова прашање, изјави Кларк за Би-Би-Си радио.
1tv.mk: Преземањето на авторски содржини обајавени на оваа страница е дозволено само делумно (маx. до 30 насто од содржината) и со ставање хиперлинк до содржината којашто се цитира. Непридржувањето до ова правило ќе значи крадење на информациите и соодветно ќе се санкционира од страна на BMJ Мedia Group, согласно позитивните законски норми.

Извор: https://1tv.mk/

оди на почеток