Posted on во категоријата Македонија

Заев: Jа примив пораката од граѓаните, по изборите ќе има чистки во локалната и централната власт (видео)

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев на вечерашната трибина во Карпош за поддршка на Стево Пендаровски рече дека ја примил пораката која ја …Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Македонија

Мирни и добро организирани избори – „Помасовен одѕид на 5-ти мај“, велат од ОБСЕ/ОДИХР

Првиот круг од претседателските избори помина мирно и гласачите имаа можност да направат слободен избор меѓу тројцата кандидати. Ова беше заклучокот на …Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Македонија

Во Студеничани нема да се прегласува бидејќи резултатот не влијае врз конечниот резултат

На избирачкото место со број 2344 во општина Студеничани каде во текот на вчерашниот ден не беше отворено, нема да се прегласува …Продолжи да читаш

регион

Posted on во категоријата Регион

Во Малта заплена на 144 килограми кокаин кој требало да заврши на Балканот

На пристаништето Фрипорт во Малта, царинските служби запленија 144 килограми кокаин чија што цел била Балканот, поточно Албанија и Црна Гора. Кокаинот …Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Регион

Голема полициска акција во Словенија, запленето 300 килограми дрога

Деветмина Словенци поврзани со меѓународна трговија со дрога синоќа се уапсени во голема полициска акција во Љубљана. Запленети се 230 килограми кокаин, …Продолжи да читаш

свет

Posted on во категоријата Свет

Чавушоглу: Турција не прифаќа никакви еднострани санкции ниту наметнувања

АНКАРА (АА) – Шефот на турската дипломатија, Мевлут Чавушоглу, изјави дека Турција не прифаќа никакви еднократни санкции ниту притисоци, реагирајќи на одлуката …Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Свет

Чавушоглу: „Не прифаќаме наметнувања за тоа како да се однесуваме кон нашите соседи“

АНКАРА (АА) – Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу: „Не прифаќаме еднострани санкции и наметнувања за тоа како да се однесуваме …Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Свет

Ердоган: „Нападот врз опозицискиот лидер е непожелен акт на насилство“

АНКАРА (АА) – Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, денес изјави дека нападот врз опозицискиот лидер Кемал Киличдароглу ќе биде испитан темелно, јавува …Продолжи да читаш

бизнис

Posted on во категоријата Економија

Платежната агенција се спаси од казни поради исплатените пари на лозарите

Управниот суд утврдил дека нема судир на интереси во одлуката за исплата на лозарите пред претседателските избори и ја поништи одлуката на …Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Економија

(ВИДЕО) Авто-кампот „Треска“ кај Струга оставен на забот на времето

Некогаш елитен авто-камп, а денеска вистински хорор. Вака изгледа кампот Треска кај Струга. Целосно уништена инфраструктура, искршени дрвени куќарки, уништени и украдени …Продолжи да читаш

технологија

култура

Posted on во категоријата Култура

На Скопскиот филмски фестивал проекција на документарецот „Модно фрик шоу” на Жан Пол Готје

Во рамките на програмата „Посебни проекции на Скопскиот филмски фестивал, утре, во 20 часот, во киното ‘Фросина’, ќе биде прикажан документарецот за …Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Култура

На Скопје филм фестивал претставени новите кратки македонски филмови

Во рамки на програмата Македонска продукција на 22. Издание на Скопје филм фестивал, синоќа беа прикажани три краткометражни филмови од најновата македонска …Продолжи да читаш

спорт

Posted on во категоријата Спорт

Специјална клаузула за Јанис Хаџи: во првиот тим на секој меч и никогаш да не биде сменет

Јанис Хаџи, синот на најдобриот романски фудбалер на сите времиња Георги Хаџи има супер понуда од ФЦСБ (поранешна Стеауа) и супер клаузула. …Продолжи да читаш

Posted on во категоријата Спорт

Доминантни во „мајсторката“, Црвена Звезда е нов шампион во АБА-лигата

Кошаркарите на Црвена Звезда се нови шампиони во АБА лигата и учесници во Евролигата во следната сезона, откако во „мајсторката“ во финалната …Продолжи да читаш

ФотогалеријаБутел не признава фаворити, го сруши Пролет и ја подели радоста со навивачите!

во категоријата Спорт

Ракометарите на Бутел Скопје ја забележаа третата победа во Суперлигата. Пред налетите на момците на Игор Котевски падна тимот на Пролет на гостински терен, кој беше поразен со 20-22. Натпреварот беше израмнет во двете полувремиња, но бутелчани повеќе ја посакуваа победата во финишот. Радоста по големата победа над Пролет, беше поделена со навивачите. Второ дерби по ред добиваат новите суперлигаши, што јасно кажува дека не се наивен ривал оваа сезона.

Извор: https://www.gol.mk/

Пронајдени цртежи укажуваат на постоење на досега непозната древна цивилизација

во категоријата Технологија

Научниците пронашле постари уметнички дела кои даваат нов увид во претходно непозната цивилизација, а исто така отвориле и многу прашања.
Новото откритие во западна Индија ги шокирало археолозите и навестува постоење на претходно непозната древна цивилизација.
Како што пишува BBC, истражувачкиот тим пронашол илјадници петроглифи – врежани слики во камен во регионот Конкан, во индиската држава Махараштра.

Сликите, кои датираат до 10.000 години пред нашата ера се врежани во рамни камења и во главно се наоѓаат на подрачјата Ратнагири и Раџупурга, во регионот Конкан.

Резбариите – кои прикажуваат широк спектар на работи како што се животни, луѓе, птици и геометриски облици – им дале нов увид на археолозите во древната историја на ова подрачје. Нивната разновидност ги шокирала археолозите.
Повеќето слики биле скриени под слоевите од земја и кал. Но, неколку биле на отворено – на простори кои се сметани за свети и обожувани од страна на локалните жители во овие области.

Начинот на кој биле нацртани петроглифите и нивната сличност со оние пронајдени на други делови од светот, ги навеле експертите да веруваат дека се создадени во праисториски времиња и дека можеби се меѓу најстарите досега откриени.
“Нашиот прв заклучок при изучувањето на овие петроглифи е дека настанале околу 10.000 години пред новата ера”, рекол директорот на археолошкиот отсек во Махараштра, Теџаш Гарг.
Заслугите за откривањето на овие слики одат кај истражувачите предводени од Судир Рисбуд и Маноџ Марти. Тие наишле на неколку од овие резбарии на камен и помислиле дека сигурно има уште.
“Одевме илјадници километри. Луѓето почнаа да ни праќаат фотографии и дури и вработивме луѓе да ни помогнат да ги најдеме. Баравме од учениците да ги прашуваат своите баби и дедовци и постарите луѓе во селата дали знаат нешто за некои други слики. Тие ни дадоа многу корисни информации”, рекол Рисбуд.
Во околу 52 села во регионот биле откриени илјaдници петроглифи, а интересно е дека жителите на само пет села биле свесни за нивното постоење.

Рисбуд и Марти ги документирале овие слики и лобирале кај локалните власти за нивно изучување и зачувување.
Интересно е дека на петроглифите, освен многу животни кои живеат во таа област, претставени се и нилски коњи и носорози кои не можат да се најдат таму.Затоа се поставува прашањето дали творците на овие фотографии се луѓе кои мигрирале од Африка во Индија, или можеби тие животни некогаш живееле во Индија.
Владата на Индија одвоила околу 3 милиони долари за изучување на овие петроглифи и археолози се надеваат дека наскоро ќе добијат некои одговори.
Извор: Blic.rs

Извор: https://usb.mk/

Шампионот Работнички го понижи Охрид на отворањето на сезоната

во категоријата Спорт

2

Работнички на најдобар можен начин ја стартуваше сезоната во која ја брани титулата во македонската кошарка, бидејќи експресно ја демонстрираше својата сила на гостувањето во Охрид кај истоимениот тим.

Актуелниот шампион ја оправда фаворитската улога и на теренот докажа дека разликата во квалитет е многу голема, па така се враќа во Скопје со преубедлива победа од 52:94. Потопот започна уште во првата четвртина која избраниците на Марин Докузовски ја добија со 14 поени разлика (14:28), а во продолжние предноста само растеше и на крајот достигна плус 50 (44:94).

Домаќините едноставно немаа одговор за далеку поквалитетните противници, па така во натпревар во кој многу кошаркари постигнаа поени, најефикасен беше Кире Николовски со 16 поени, следен од Костов и Ефремовски кои уфрлија по 12. Во тимот на Охрид, најдобар беше Хил со 10 постигнати поени.

Покрај мечот во Охрид, денеска во рамките на првото коло се одиграа уште три меча, а на истите беа остварени следните резултати:

Вардар – Куманово 77:85

Фени Индустри – Пелистер 86:68

Гостивар – Кожув 70:69

Извор: https://derbi.mk/

ВИДЕО: Рома го совлада и Емполи за трета победа по ред во Серија А

во категоријата Спорт

Фудбалерите на Рома ја запишаа третата победа во серија во шампионатот на Италија, откако во рамките на 8. коло на гостински терен го совладаа Емполи со 0-2 (0-1).

Првата шанса на натпреварот ја имаше Един Џеко, но биеше за малку непрецизно. Следеше период на игра во кој двете екипи имаа по некоја полушанса, но без завршница. Во 36. минута конечно беше отворен резултатот, Лоренцо Пелегрини одлично центрираше од слободен удар, а Стивен Нзонзи со удар со глава од петерецот донесе предност од 0-1 за „римската волчица“.

Во вториот дел домаќините имаа шанса да се вратат во игра, но во 58. минута Франческо Капуто не успеа да реализира пенал, кој беше доделен со помош на ВАР системот. Истиот фудбалер имаше уште две прилики за израмнување, пред Един Џеко во 85. минута со прекрасен погодок да зголеми на 0-2, што на крајот беше и конечен резултат.

Во наредното коло Рома ќе игра на „Олимпико“ против тимот на СПАЛ, додека Емполи ќе гостува кај Фросиноне.

Извор: https://www.gol.mk/

Каков екран е подобар за очите – LCD или OLED?

во категоријата Технологија

Познато е дека прекумерната изложеност на сината светлина што ја емитираат LED екраните може да доведе до сериозни здравствени проблеми, а децата се особено чувствителни на таквите ефекти. Научниците од тајванскиот институт NTHU долго време го истражуваат проблемот. Уште во 2015 година, тие ги повикаа купувачите да бидат свесни за опасностите од долго гледање во ваквите екрани и побараа да бидат воведени нови правила за безбедна употреба.
Научниците од NTHU развија сопствена методологија за да го измерат влијанието на светлината врз создавањето на мелатонин – еден од главните проблеми со сината светлина. Тестирањето на Patent Pattern може да се врши на било кој екран – од телевизор до паметен телефон.
Неодамна, универзитетските специјалисти тестираа два од најмоќните паметни телефони – iPhone 7 со LCD и новиот iPhone XS Max со AMOLED дисплеј, за да утврдат каде окото се заморува и оштетува побргу. Кај iPhone 7, излезе дека оштетувањата доаѓаат по 288 секунди, додека кај iPhone XS Max за 346 секунди, што значи дека OLED дисплејот е многу подобар за очите од LCD-екранот.
Уште неколку други истражувања го потврдија првичниот наод, па затоа научниците го препорачуваат AMOLED пред LCD, доколку сакате подолго време да ги користите вашите уреди

Извор: https://usb.mk/

Фетел: Можевме да бидеме најпаметни, но излеговме најглупави

во категоријата Спорт

vetel-monca

Себастијан Фетел имаше катастрофална трета квалификациска сесија на Сузука и утре ќе мора да се бори за висок пласман од деветтата стартна позиција.

По квалификациите, Германецот сепак одби да ја префрли вината на тимските одлуки, односно стратегијата за менување пневматици која излезе како целосно промашување.

– При такви временски услови, јасно е дека треба да се преземе ризик за кој не можеме да знаеме дека ќе се исплати. Ако почнеше да врне, тогаш ќе направевме чудо и ќе бевме најпаметни, а вака испаднавме глупави. Тоа беше тимско решение и јас стојам зад него, – изјавил Фетел кој заостанува 50 поени зад лидерот Луис Хамилтон во пресрет на утрешната трка во Јапонија.

Извор: https://derbi.mk/

Веќе недостига Роналдо, „кралевите“ израмнија негативен рекорд од 1985 година

во категоријата Спорт

Очигледно е дека отсуството на Кристијано Роналдо во тимот на Реал Мадрид од натпревар во натпревар се повеќе се чувствува. Иако на стартот од сезоната „кралевите“ најавуваа дека имаат тим со кој ќе успеајат да ги надохнадад головите на Португалецот, очигледно е дека Маријано, Асенсио, Бензема и Винициус Јуниуор не се вистинската замена.
На денешниот натпревар против Алавес, тимот на Реал Мадрид испиша нов негативен рекорд, односно првпат по далечната 1985 година не успеа да постигне гол на четири натпревари во серија. Позитивно за овој Реал Мадрид е само што и Барселона не игра во посакуваниот ритам во Примера и сега за сега држи каков таков чекор со каталонскиот гигант.
По денешниот пораз очигледно е и несигурна позицијата на Јулен Лопетеги, па започнаа и шпекулации дека Антонио Конте ќе биде неговата замена.
1985 – Real Madrid have failed to score in four consecutive games in all competitions for the first time since April 1985 (five), their worst run ever. Drought pic.twitter.com/Hrej7ojkM4
— OptaJose (@OptaJose) October 6, 2018

Извор: https://www.gol.mk/

Претседателот на Белорусија: Tепање со каиш може да биде корисно за детето

во категоријата Свет

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, изјави дека физичкото казнување би можело да биде корисно при воспитувањето деца, објави американската агенција „Асошиејтед прес“.Лукашенко нагласил дека лично е против физичко казнување на децата, но рекол дека добро тепање со каиш може бида биде корисно за детето. Тој рекол дека често го казнувал своето најстаро дете, оценувајќи дека тоа било добра лекција за неговиот помлад син.Додал дека е потребно уште многу работа на нацрт-законот со кој се криминализира семејното насилство.Лукашенко смета дека Белорусите би требало да ја следат традицијата, а не да имитираат бесмислени работи преземени од Западот.Претседателот на Белорусија: Tепање со каиш може да биде корисно за детето was last modified: October 6th, 2018 by Kristijan Landov

Извор: https://a1on.mk/

Вклучен алармот на „Алијанц арена“: Менхенгладбах го потопи Баерн среде Минхен (Видео)

во категоријата Спорт

menhen-potop

Баерн Минхен влезе во резултатска криза по одличниот старт на сезоната и во изминативе десет дена врза серија од три меча без победа, но дефинитивно, најголемиот шок пристигна денеска на „Алијанц арена“ бидејќи германскиот шампион беше потопен на домашен терен.

Борусија Менхенгладбах традиционално е незгоден противник за Баерн во последните неколку години, но денеска направи вистинска сензација поради тоа што го декласираше големиот фаворит со високи 0:3 на негов терен. Натпреварот започна со гол на Томас Милер кој беше поништен, по што следеа фуриозни шест минути во кои гостите на двапати се радуваа. Плеа погоди за 0:1 во 10-та минута со одмерен удар во долниот агол, а шест минути подоцна, Штиндл го зголеми водството по една голема грешка во потесната одбрана на Баерн.

Сето ова беше најава за исклучително незгодно попладне за домаќините во Минхен, а иако Нико Ковач се обиде да ја поправи работата со три измени на стартот на вториот дел, тоа не вроди со плод. Баерн имаше јалова иницијатива и не ги искористи шансите кои ги создаде, а казната конечната казна пристигна во 88-та минута кога Херман погоди за шокантни 0:3.

Ова е втор пораз во низа за Баерн во Бундеслигата по оној од Херта, или поточно, Баварците врза лоша серија од четири последователни меча без победа во сите натпреварувања.

Извор: https://derbi.mk/

оди на почеток