Заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност апелира да одржуваат контакти со САД по инцидентот со беспилотното летало

1 min read

МОСКВА (АА) – Дмитриј Медведев, заменик-шеф на рускиот Совет за безбедност, изјави дека би било „погрешно да се биде формален“ со САД во инцидентот со беспилотни летала во Црно Море поради, како што рече тој, дрскоста на Вашингтон, но дека треба да се одржуваат контакти, пренесува Анадолу.

Во објавата на Телеграм, Медведев рече дека инцидентот покажал дека не постои меѓународна конвенција што ги регулира летовите на беспилотните летала (UAV).

Според Медведев, рускиот воздушен кодекс ги пропишува условите за „забранети области“ и „ограничени области“, каде што летовите на авиони, вклучително и беспилотни летала, се или ограничени или забранети.

Медведев нагласи дека ограничувањата, кои им се познати на сите корисници на воздушниот простор, се особено важни во време на војна, особено ако се има предвид дека „моментот на влегување со авион или беспилотно летало во територијалното море понекогаш е тешко да се поправи“.

„Генерално, едноставно кажано, Американците станаа целосно дрски. И погрешно е да се биде формален со нив. Иако, се разбира, потребни се воени контакти“, рече тој.

Руското Министерство за одбрана соопшти дека во вторникот над Црно Море било откриено беспилотно летало со исклучени транспондери.

За да се идентификува насилникот, ангажирани се борбени авиони од дежурните сили за воздушна одбрана, а беспилотното летало, како резултат на остро маневрирање, излегло од контрола, изгубило висина и удрило во површината на водата.

Во меѓувреме, Пентагон тврди дека руски борбен авион СУ-27 удрил во американско беспилотно летало во меѓународниот воздушен простор над Црно Море, соборувајќи го американското летало.

Европската команда на САД, исто така, тврди дека инцидентот се случил откако руски авион и друг СУ-27 „спровеле небезбедно и непрофесионално пресретнување“ на американскиот „MQ-9 Reaper“, вклучително и фрлање гориво врз беспилотното летало и летање пред него на несовесен, еколошки нездрав и непрофесионален начин.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

(ФОТО) Во пресрет на средбата со Вучиќ во Охрид, во 360° гостува косовскиот премиер Албин Курти

Следно

Отстранети 25 кубни метри отпад од Старата скопска чаршија

Latest from Blog